Размерът на тази инвестиционна програма за периода от 5 години е 66,8 милиона лева, от които 57,3 милиона лева – в публични ВиК-системи и съоръжения. В бизнес планът на дружеството се предлага комплексната цена на услугите за 2022 г. да се увеличи с 1,297 лева за кубичен метър с ДДС, спрямо действаща цена към момента
В периода 2022-2026 година „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) ООД във Варна ще реализира мащабни инвестиции по Оперативна програма „Околна среда“. Това стана ясно по време на общественото обсъждане на бизнес-плана и цените на дружеството в Комисията по енергийно и водно регулиране, съобщиха от регулатора. По различни проекти ще бъдат реконструирани довеждащи водопроводи, канализационни колектори и вътрешни ВиК-мрежи, което ще подобри ВиК услугите на областта. Целта на инвестициите е постигане на още по-високи нива на качество на ВиК услугите и по-висока степен на удовлетвореност на потребителите, предаде БТА.
Общият размер на инвестиционната програма за периода е 66,8 милиона лева, от които 57,3 милиона лева – в публични ВиК-системи и съоръжения. Предвидените инвестиции са значително по-големи от заложените инвестиции по договора с Асоциация по ВиК-Варна в размер на 21 милиона лева.
В бизнес планът на дружеството се предлага комплексната цена на услугите за 2022 г. да се увеличи с 1,297 лева за кубичен метър с ДДС, спрямо действаща цена към момента. След извършена корекция от КЕВР комплексната цена (снабдяване с вода, отвеждане и пречистване) за 2022 г. е в размер на 4.548 лева за кубик с ДДС. За постигане на планираните дейности и инвестиции, свързани с подобряване на качеството на ВиК-услугите, през периода 2022-2026 г. дружеството е необходимо да акумулира съответните приходи, което ще гарантира, че заложените цели ще бъдат постигнати, пише още в съощението на регулатора.
Една от основните причини за повишението на цените на ВиК услугите са значително увеличените през 2021-2022 г. разходи за материали и външни услуги, сред които са драстично увеличени разходите за доставка на електроенергия от свободен пазар спрямо базовата 2020 г., пише още в съобщението на КЕВР. Друг фактор за повишаването на цената е заложеният ежегоден ръст на работните заплати на заетите във ВиК оператора с 15 процента, което е в изпълнение на подписаното споразумение между синдикатите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
Бизнес планът на дружеството, с всички заложени в него параметри, е съгласуван от общото събрание на Асоциация по ВиК-Варна.
На 29 юни КЕВР ще приеме окончателно решение относно бизнес-плана и цените на ВиК услугите на ВиК-Варна.
По публикацията работи: Станислава Гавазова