in

Учени: Бактериите, живеещи върху замърсяването с пластмаса в океана, могат да бъдат полезни за нас

Снимка: Pixabay

Океанската микропластмаса осигурява повърхност за растеж на бактерии, произвеждащи антибиотици

Учени от Сан Диего изолираха пет бактерии от парчета океанска пластмаса. Те открили, че са възприемчиви срещу някои устойчиви на антибиотици бактерии, предадоха от Daily Mail.

Учените работят усилено, за да намерят нови начини за справяне с глобалния проблем с пластмасовото замърсяване, като червеи, които ядат пластмаса, или роботи, които го превръщат в дизайнерски обекти. Въпреки това, нова област на изследване разглежда как бактериите, живеещи върху пластмасово замърсяване, плаващи в океана, могат да осигурят нов източник на антибиотици.

Изследователи от Националния университет в Сан Диего са изолирали пет бактерии, произвеждащи антибиотици, от парчета океанска пластмаса и са ги тествали срещу различни бактериални цели.

Те открили, че тези антибиотици са ефективни срещу обикновени бактерии, както и срещу два устойчиви на антибиотици щама, известни като „супербактерии“.

Смята се, че между 5 и 13 милиона метрични тона пластмасово замърсяване навлиза в океаните всяка година. Това варира от големи плаващи отломки до микропластмаси в резултат на разграждането на отпадъците. Микробите могат да използват пластмасата като повърхност, върху която може да се размножава и да образува цели екосистеми.

Въпреки че е опасно, че устойчивите на антибиотици бактерии могат да се образуват върху пластмасата, някои от микробите може да са в състояние да произвеждат нови антибиотици. Те биха могли да се използват за борба с щамове устойчиви на антибиотици супербактерии в бъдеще.

Бактериите, произвеждащи антибиотици, обикновено съществуват в конкурентна природна среда, тъй като създават антибиотиците, за да отблъснат конкурентите за ресурси и пространство.

Изследователите са инкубирали полиетиленова пластмаса с висока и ниска плътност (видът, използван за направата на найлонови торбички) във вода близо до кея Скрипс в Ла Хола, Калифорния, в продължение на 90 дни. След това те изолират пет бактерии, произвеждащи антибиотици от океанската пластмаса, включително щамове Bacillus , Phaeobacter и Vibrio .
След това те тестваха бактериалните „изолати“ срещу различни грам-положителни и отрицателни цели.

Грам-положителните бактерии имат по-дебела клетъчна стена от грам-отрицателните бактерии и често са по-възприемчиви към определени антибиотици, насочени към клетъчната стена. Те открили, че техните изолати са ефективни срещу обикновени бактерии, както и срещу два устойчиви на антибиотици щама.

Андреа Прайс, водещ автор на изследването, каза: „Като се има предвид настоящата антибиотична криза и нарастването на супербактериите, е от съществено значение да се търсят алтернативни източници на нови антибиотици, „Надяваме се да разширим този проект и да характеризираме допълнително микробите и антибиотиците, които произвеждат.“

Изследването е проведено в сътрудничество с Института по океанография Scripps и е част от образователен проект STEM, финансиран от Националната научна фондация.

Резултатите от тази първоначална фаза на изследване бяха представени на конференцията на Американското дружество по микробиология във Вашингтон миналата седмица.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/