in

“Солвей Соди” открива един от най-големите заводи за натриев бикарбонат в света

Инсталацията за производство на натриев бикарбонат, “Солвей Соди” АД, Девня Снимка: "Нова Варна"

Новото съоръжение, намиращо се в Девня, спечели наградата на Българската агенция за инвестиции „Инвеститор в разширяване на бизнеса“. To отговаря на най-високите европейски екологични и технологични стандарти и е сертифицирано като инвестиция клас А. 

“Солвей Соди”, джойнт венчър между белгийската научна компания “Солвей” и турската индустриална група “Шишеджам” представи резултата от поредния мащабен инвестиционен проект в завода в Девня. Този проект за разширяване увеличава капацитета за производство на натриев  бикарбонат, дериват на калцинираната сода, в завода с 200 000 тона.

Новото съоръжение отговаря на нарастващото глобално търсене на натриев бикарбонат, базисен продукт, използван основно за очистка на димни газове в индустриални приложения и като добавка в храните за животни, наред с много други приложения. С тази инвестиция заводът в Девня, който е най-големият за производство калцинирана сода в Европа, се превръща във втория по големина завод за производство на натриев бикарбонат в Европа и един от най-големите в света.

Откриването на новата инсталация е част от събитията, организирани по случай 25-годишнината от приватизацията на “Солвей Соди”. На него присъстваха високопоставени гости. Сред тях бяха представители на  акционерите в “Солвей Соди” – “Солвей” и “Шишеджам”, посланикът на Кралство Белгия в България, областният управител на Варна, представители на държавната администрация, местните власти, синдикати и партньори, журналисти и служители.

Снимка: „Нова Варна“

„Изключително съм горд с това модерно и енергийно ефективно съоръжение, в което сме интегрирали целия натрупан през годините опит и най-добрите налични технологии“, каза Спирос Номикос, изпълнителен директор на “Солвей Соди”. „Тази инвестиция допълва усилията през последните 25 години – инвестирахме 1,6 милиарда лева, за да направим този завод пример за индустрията на калцинирана сода и натриев бикарбонат.”

Снимка: „Нова Варна“

Наред с тази инвестиция, “Солвей Соди” ускорява енергийния си преход с цел постепенното премахване въглищата до 2030 г. и достигане на въглероден неутралитет до 2050 г. Процесът  започна с проекта за съвместно изгаряне на биомаса, обявен през февруари тази година. Планира се той да бъде завършен до октомври 2022 г. и да намали с 20% емисиите на CO₂, свързани с производството на енергия в завода. 

„С подкрепата на правителството и местните общности “Солвей Соди” е решена да продължи да инвестира в България и за в бъдеще“, каза Филип Керен, председател на борда на директорите на “Солвей Соди” и президент на глобалната бизнес единица на група Солвей за калцинирана сода и деривати. „За да постигнем нашите амбиции за устойчивост, трябва да продължим енергийния преход на завода. Искаме да произвеждаме енергия от местни устойчиви горива, вместо от изкопаеми, за да намалим емисиите на парникови газове и да защитим нашата конкурентоспособност. Водим борба с изменението на климата, както и да създаваме условия за нашия бъдещ икономически успех. Това ще ни позволи да продължим да се конкурираме с неевропейски производители, работещи в среда с по-малко регулации и съответно с по-ниски разходи. За да го осъществим, ще разчитаме на постоянната подкрепа на всички заинтересовани страни.”

Снимка: „Нова Варна“

Негово превъзходителство, белгийският посланик в България също поздрави компанията и нейните акционери за значителната инвестиция, като спомена, че Солвей е еталон за стабилност, иновации и индустриално развитие.

Прерязване на лентата на инсталацията за производство на натриев бикарбонат, “Солвей Соди” АД, Девня
Отляво надясно: Стефано Биджини, Йозлем Вергон, Ебру Шаполу, Спирос Номикос, Филип Керен, Н.П. Фредерик Мьорис, Благомир Коцев, Свилен Шитов
Снимка: „Нова Варна“

„СОЛВЕЙ СОДИ“, Девня, е едно от най-големите индустриални предприятия в България и най-големият завод в Европа за производство на синтетична калцинирана сода. Калцинираната сода има широко приложение в производството на стъкло, на перилни и почистващи препарати, в металургията, силикатите и стъклените влакна. Содата бикарбонат обслужва пазарите на хранителни продукти, животинско хранене, пречистване на димните газове и в здравеопазването.

„Солвей Соди“ е приватизирано през 1997 г., с основни акционери белгийската научна група „Солвей“ (75 %) и турската група „Шишеджам“ (25 %). 

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/