Постоянната промяна между нискокалорична и висококалорична диета може да увеличи риска от сърдечни заболявания и диабет, установява ново проучване. Въпреки че механизмът не може да бъде определен, се смята, че постоянните промени в диетата имат много отрицателни странични ефекти
Превключването напред-назад между диети с ограничаване на калориите и нормални диети може да бъде по-вредно за здравето на човек, отколкото никога да не приемате здравословна диета, съобщават от Daily Mail.
Изследователи от университета Джорджтаун във Вашингтон откриха, че една нестабилна, променяща се диета може да причини дългосрочна вреда на човек и дори да го изложи на повишен риск от развитие на сърдечни заболявания и диабет.
Изследователите, които представиха своите открития на годишната среща на Американското физиологично дружество тази година, събраха данни от 16 плъха за изследването.
Гризачите се разделиха наполовина, като първата група беше хранена с нормална диета. На втора група беше дадена ограничена диета с 60 процента от обичайния им прием на калории в продължение на три седмици, последвана от три седмици редовна диета. Този цикъл се повтаря три пъти. След това плъховете бяха изследвани за сърдечна и бъбречна функция. Тяхната кръв също е тествана за измерване на инсулиновата резистентност. Установено е, че плъховете, които са били хранени с диетата „йо-йо“, страдат от по-лошо функциониране на сърцето и бъбреците, сред проблемите с управлението на кръвната захар.
„Открихме, че животните, които преминават през няколко цикъла на загуба на тегло и възстановяване на телесното тегло, имат намалена сърдечна и бъбречна функция в края. Те също така са имали по-голяма инсулинова резистентност, което може да бъде причина за диабет“, каза д-р Алин де Соуза, автор на изследването и постдокторант в Джорджтаун.
„Въпреки че животните изглеждат здрави след „възстановяване“ от диетата, сърцето и метаболизмът им не са здрави.“
Въпреки че изследването е все още в ранен етап, изследователите се опасяват, че много американци, които постоянно променят калорийния си прием – независимо дали от здравословни проблеми или нужда – могат да си навредят. Проучване от 2014 г. сред чернокожи жени в САЩ, демографската група, която е най-вероятно да страда от проблеми, свързани с теглото, установи, че 63% са участвали в „колоездене“ – постоянно наддават и губят тегло.
Проблемите с теглото се превърнаха в неизменна част от живота на много американци, тъй като официални лица предупреждават, че нацията страда от криза със затлъстяването. Официалните данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) показват, че 70 процента от американците са с наднормено тегло, а почти половината са със затлъстяване. Диабетът и сърдечните заболявания са основни проблеми в Америка, като 16 процента от американците страдат от първия, а вторият е водещата причина за смърт в страната.
По публикацията работи: Силвана Димитрова