В разгара на летния сезон една от най-важните теми е тази за безопасността на плажа. Напълно възможно е всеки един от нас да попадне в рискова ситуация в морето. Ето защо старшият спасител Георги Есов обясни от Варна как да избягваме рисковете и какво да правим, ако все пак попаднем насред мъртво вълнение
Старшият спасител Георги Есов обясни пред БНТ във Варна как бихме могли да разпознаем мъртвото вълнение и как да се предпазим от него, както и какво да правим, ако се озовем в рискова ситуация във водата.
„Трябва да се следи флаговата сигнализация“, заяви в „Денят започва“ спасителят Георги Есов.
„Мъртвото вълнение много често се проявява след няколкодневна тежка вълна, след което вълната видимо утихва, но има едно движени на водата и неподготвен плувец може да си мисли, че няма никаква опасност за него, влиза в морето и попада в подводни ями, които често се превръщат в подводни реки“, каза спасителят.
По думите е много важно в такава ситуация да не изпадаме в паника. Според него веднага трябва да започнем да викаме за помощ, без да ни е срам от това, че някой ще ни се подиграва после. Ако пък сме в неохраняема зона, е добре да се оставим на течението, с риск да ни отнесе навътре в морето, но след това то ще утихне, достигайки по-голяма дълбочина. Третият начин е косо да се опитаме да преодолеем течението, под ъгъл около 45 градуса, и да стигнем до по-безопасно място.
Спасителят препоръчва да се следи флаговата сигнализация, тъй като тя е много важна.
По думите му, за да бъдат избегнати инциденти, е необходимо да се създаде плажна полиция.
По публикацията работи: Пламена Сутева