in

До колко виновна е възрастта ни, за това как варираме в килограмите

Снимка: Pixabay

 

В продължение на години се смяташе, че виновникът за наддаването на тегло е забавянето на метаболизма, но нови изследвания показват, че това не е така. Метаболизмът е терминът за химичните процеси, които ни помагат да използваме енергията от храната за жизненоважни функции като дишане, изпомпване на кръв и захранване на нашите органи.

Има два вида измерване на метаболизма. Вашата скорост на метаболизма в покой е минималното количество енергия или калории, необходими, за да останете живи, докато сте в покой и на гладно, съобщават dailymail.com. Общият разход на енергия е комбинацията от метаболизма ви в покой плюс енергията, използвана за физическа активност и смилане на храната.

За възрастните, със заседнал начин на живот, метаболитната скорост в покой представлява около 50 до 70 процента от общото потребление на енергия, храносмилането от десет до 15 процента и физическата активност за останалите 20 до 30 процента. В новаторско проучване миналата година учените измериха скоростта на метаболизма на 6400 души на възраст от 8 дни до 95 години и установиха, че метаболизмът наистина се променя с възрастта – но не и когато си мислите, че е така.

Проучването разкри, че нашият метаболизъм, по точно количеството калории, които изгаряме, за нашия размер, достига пик, когато сме само на 1 година. След това той се забавя с около 3 процента всяка година, докато достигнем 20-те си години, когато се изравнява до нова нормална стойност и остава „твърд като скала“ до 60-годишна възраст. Това означава, че жена на 50 ще гори калории толкова ефективно, колкото и жена на 20.

Професор Джон Спийкман, биолог от Института по биологични и екологични науки към университета в Абърдийн, един от авторите на това изследване, каза: „Едно изненадващо нещо беше, че нямаше спад в скоростта на метаболизма в средната възраст. „Така че, ако изпитвате разпространение на средна възраст, вече не можете да обвинявате за това намаляващата скорост на метаболизма. „Преди се смяташе, че метаболизмът ни се ускорява през тийнейджърските години и спада в средата на живота, но проучването установи, че всъщност скоростта, с която изгаряме калории, остава забележително стабилна.“

След 60 години метаболизмът ни в покой намалява с около 0,7 процента годишно, докато до 90-годишна възраст метаболизмът ни е с 26 процента по-нисък. Колега-изследовател Херман Понтцер, доцент по еволюционна антропология в университета Дюк в САЩ, каза: „Нашата статия предоставя повече подкрепа за мнението, че нашият метаболизъм е труден за помръдване. Телата ни следват програмиран курс през целия ни живот и не можем да направим много, за да променим енергията, изразходвана на ден.

Професор Спийкман признава, че въпреки това „много хора се борят с теглото си на 40 години“. И така, какво става? Неудобната истина изглежда е, че ставаме по-дебели, защото консумираме твърде много калории, но често просто не го осъзнаваме. „Хората са наистина лоши в оценката на приема на храна, така че вероятно смятат, че приемът им е непроменен“, казва професор Спийкман. „Този ​​мит се изгради, че разпространението на средна възраст се дължи на влошаване на метаболизма, потенциално допринесено от намаляване на физическата активност и/или промяна в скоростта на метаболизма в покой“, обяснява той.

Процесът започва, казва той, когато „ядем и пием повече“, тъй като „ставаме по-богати и имаме повече разполагаем доход“ и че „увеличената консумация на алкохол може да бъде друг фактор“.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/