in

Груевски: България има планове да създаде от РСМ втора българска държава на Балканите

Снимка: Pixabay

Това заяви във Facebook страницата си бившият премиер на Република (Северна) Македония Никола Груевски. „Mакедонско малцинство в България не може да бъде прието, защото би противоречало на тази цел“, допълни той 

„Чрез опити за промяна на историята и произхода на македонския език и нация България ще се опита да създаде от Македония втора българска държава на Балканите. Не е проблем гражданите да се наричат ​​македонци и езикът македонски, ако се приеме, че до 2 август 1944 г. македонците са били българи, които са говорили български език, тяхната история е била българска и ако се приеме, че след това с политическа намеса, преследване и мъчения в СФРЮ нацията е преименувана от българска на македонска, а историята и езикът от български на македонски“, пише на Facebook страницата си бившият премиер на Република (Северна) Македония Никола Груевски.

Според него „македонско малцинство в България не може да бъде прието, защото би противоречало на тази цел“ и докато преди това България не е настоявала за вписване в конституцията на Република Северна Македония на „българско малцинство“, сега плановете са променени, заради преценката, че това ще помогне за по-лесно и бързо изпълнение на българския план.

„Особено ако има контрол върху учебниците по история в училищата и университетите, книгите на македонските учени историци, които ще бъдат написани в бъдеще, документалните и игрални филми и сериали, които ще бъдат заснети, както и ежедневните публикации в македонските медии, контролирани чрез формата, наречена „език на омразата“, всичко това формално контролирано, чрез процеса на присъединяване на Македония към ЕС“, казва Груевски.

Той смята, че целите са дългосрочни, както дълъг ще бъде и процесът на присъединяване на страната към ЕС, а дали този план ще се осъществи, зависи от хората в Република Северна Македония, от политическите елити в страната и тяхното единство по националните въпроси, политиките, които ще водят, тяхната независимост, готовността за рискове и натиск, уменията на дипломацията и международните партньорства и съюзи.

По думите му последните решения на правителството и парламента да приемат предложената преговорна рамка, са създадени „солидни предпоставки“ за реализирането на този план на България, а Договорът за приятелство не е бил подписан до 2017 г. (т. е. по време на управлението на Груевски) тъкмо поради опитите на неговото правителство „да елиминира подобни предварителни условия в текста на договора, „който е в основата на договорените и приети през последния месец документи“, предава БТА.

Груевски разсъждава, че и без тези документи България, като страна членка на ЕС, е можела да проблематизира присъединяването на Република Северна Македония към съюза, за да постигне целите си, но така би влязла в конфликт с много държави вътре в ЕС, докато сега „има създадена база и натискът върху България от други страни членки на ЕС и от САЩ в полза на Северна Македония би бил много по-труден и с по-малко аргументи“.

„Последните два месеца беше много тъжно да се види борбата, усилията, съпротивата, противопоставянето, но и безсилието на излъгания македонски народ спрямо намеренията и решенията на една власт, която е загубила или се е отказала от суверенитета на страната и не решава самостоятелно дори най-важните национални въпроси“, пише Груевски.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/