Артемида I ще изстреля първия по рода си дългосрочен биологичен експеримент в дълбокия Космос. Става въпрос за CubeSat, който е с размерите на кутия за обувки. Целта на мисиите на Artemis е да подготви хората да пътуват на все по-далечни и по-продължителни мисии до дестинации като Марс, а BioSentinel ще пренася микроорганизми под формата на дрожди, за да получи отговори по въпроси, свързани с рисковете за здравето в дълбокия космос, породени от космическа радиация
Artemis I е в готовност да изстреля от космическия център Кенеди на НАСА във Флорида, BioSentinel – CubeSat с размерите на кутия за обувки, който ще извърши първия дългосрочен биологичен експеримент в дълбокия космос. Това съобщиха от НАСА.
Мисиите на Artemis до Луната ще подготвят хората да пътуват на все по-далечни и по-продължителни мисии до дестинации като Марс, а BioSentinel ще пренася микроорганизми под формата на дрожди, за да запълни критичните празнини в знанията за рисковете за здравето в дълбокия космос, породени от космическа радиация. Този вид радиация може да причини хаос както на електрониката, така и на живите клетки.
Основната работа на BioSentinel е да наблюдава жизнените показатели на дрождите, за да види как се справят, когато са изложени на радиация от дълбокия космос. Тъй като клетките на дрождите имат сходни биологични механизми с човешките клетки, включително увреждане и възстановяване на ДНК, внимателното изследване на дрождите в космоса ще ни помогне да разберем по-добре рисковете от космическата радиация за хората и други биологични организми и ще ни помогне да планираме екипажни изследователски мисии до Луната и извън нея. По-конкретно, BioSentinel ще изследва растежа на клетките на дрождите и метаболитната активност след излагане на среда с висока радиация извън ниската околоземна орбита.
„BioSentinel е първи по рода си“, каза Матю Наполи, ръководител на проекта BioSentinel в Изследователския център Ames на НАСА в Силиконовата долина на Калифорния. „Той ще отнесе живи организми по-далеч в космоса от всякога. Това е наистина страхотно!“
Досега мисията на Аполо 17 до Луната държи рекорда за най-дълъг човешки полет в дълбокия космос; мисията от 1972 г. продължи 12,5 дни, много по-кратко от бъдещите мисии на Марс, чието завършване ще отнеме години. Аполо-17 също проведе най-новите експерименти на НАСА за изследване на земния живот в космоса извън ниската околоземна орбита. Никой експеримент по космическа биология – нито астронавт – не е пътувал извън системата Земя-Луна, дестинацията на BioSentinel.
В рамките на часове след изстрелването SLS ще разположи BioSentinel в космоса. Няколко дни по-късно CubeSat ще премине покрай Луната и ще изпълни останалата част от шест до деветмесечната си мисия в орбита около Слънцето. Веднъж там, екипът на BioSentinel периодично ще задейства едноседмични изследвания на дрожди. BioSentinel ще излъчи данните към Земята чрез Deep Space Network на НАСА, използвайки радио, разработено от лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Южна Калифорния.
Нов биосензорен инструмент е ключов компонент от мисията на BioSentinel. Биосензорът е миниатюрна биотехнологична лаборатория, предназначена да измерва как живите дрождени клетки реагират на дългосрочно излагане на космическа радиация. В основата му е набор от микрофлуидични карти – персонализиран хардуер, който позволява контролиран поток от изключително малки обеми течности. Тези карти осигуряват местообитание за дрождите и начин за учените да ги наблюдават в реално време.