Коментар по темата правят българските евродепутати Илхан Кючюк (ДПС/АЛДЕ) и Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП). Според Кючюкако Християн Мицкоски и неговата партия правят своята кампания срещу България и срещу включването на българите в македонската конституция, това ще блокира пътя на Република Северна Македония.
След като българският парламент одобри френското предложение за евроинтеграцията на Република Северна Македония, сега се очаква това да направят и македонските депутати. Какво обаче ще се случи, ако българите не бъдат вписани в македонската конституция, както предвижда предложението на Франция. И възможно ли е политиците в Скопие да чакат ново предложение от Европа и така България да загуби вече договореното? Темата коментираха в ефира на bTV българските евродепутати Илхан Кючюк (ДПС/АЛДЕ) и Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП).
„Преговорният процес между ЕС и РСМ все още не е започнал, защото предстои скрининг, който ще отнеме определено време. Това го знаем от българския опит година и половина до две години оценките за този скрининг трябва да бъдат дадени“, обясни Кючюк.
Той напомни, че френското предложение за евроинтеграция на Република Северна Македония беше предложение на Европейския съюз, прието с консенсус от всички страни членки. Освен това намери необходимата политическа подкрепа, както българското народно събрание, така и в македонското.
„За съжаление в македонския парламент френското предложение беше прието само с гласовете на управляващите и опозицията, за разлика от това, което се случи в българския парламент – със 170 гласа беше прието предложението, опозицията категорично се противопостави на това предложение и заяви, че няма да гласува промените в конституцията и включването на българите като държавнотворен народ в тяхната конституция, а това е много бих казал печално развитие, ако така се случи. Ако Християн Мицкоски и неговата партия правят своята кампания върху тази тема, срещу България и срещу включването на българите, това ще блокира пътя на Република Северна Македония. Аз много се надявам това да не се случи и да има политическа отговорност и в опозицията в РСМ, за да може да се отвори пътя на РСМ към започване на преговори, успешното преодоляване на всички проблеми, които имаме между двете държави като наследство от комунизма“, коментира Кючюк.
По публикацията работи: Пламена Сутева