Учените казват, че „храненето интуитивно“ е по-добро за психическото и физическото здраве. 6000 млади възрастни от осем страни отговориха на проучване за хранителните навици. Онези, които следват „сигналите“ за глад на тялото, са по-малко склонни да преяждат, установено е
Често ни казват да игнорираме пристъпите на глад или рискуваме да натрупаме килограми, предават dailymail. Но всъщност е по-добре да слушате тялото си, когато ви казва, че е време за ядене, твърдят учени.
Много популярни диети се основават на игнорирането на чувството на глад – например при броене на калории или при хранене само през определени часове от деня.
Но да се доверяваме на апетита си и да ядем, когато се чувстваме гладни – наречено интуитивно хранене – е по-добре за нашето психологическо и физическо здраве, показват изследванията. В проучване тези, които се хранят интуитивно, са по-склонни да тежат по-малко и да се чувстват по-щастливи с тялото си, отколкото тези, които ограничават приема на храна.
Изследователите казаха, че да сме в синхрон със сигналите на нашето тяло е по-важно от спазването на „най-новата модерна диета или план за хранене“.
В онлайн проучването повече от 6000 млади възрастни в осем държави отговаряха на въпроси относно самочувствието и индекса на телесна маса (ИТМ), мярка за това дали даден индивид има здравословно или нездравословно тегло. Изследователите са разгледали три стила на хранене – интуитивен, емоционален и сдържан.
Емоционалното хранене е в отговор на вътрешни сигнали като чувство на стрес или тъга. Ограниченото хранене е строго ограничено с цел отслабване или поддържане на теглото. Анализът установи, че колкото повече хората се хранят интуитивно, толкова по-щастливи са те с тялото си. Те също така имаха по-високо самочувствие и по-ниско тегло.
От друга страна, по-високите нива на сдържано и емоционално хранене са свързани с по-ниско удовлетворение от тялото и самочувствие, както и с по-тежко.
Водещият изследовател д-р Шарлот Марки от университета Рътгерс в Ню Джърси каза: „Културните послания непрекъснато предполагат, че е важно да игнорираме сигналите за глад и ситост на тялото си, но да се доверим на тялото си и да ядем, когато почувстваме глад, изглежда е по-добре както за нашите психологическо и физическо здраве.
„Това изследване е в синхрон с доказателства, че диетата е неефективна както за загуба на тегло, така и за удовлетворение от тялото и често е контрапродуктивна. Трябва да се стремим да сме в по-голямо съответствие със собствената си физиология, отколкото с най-новата модерна диета или план за хранене.
Учените казаха, че стиловете на хранене вероятно са свързани с това как хората се чувстват към себе си. „Можем да заключим, че тези стилове на хранене могат да повлияят на действителната консумация на индивида, като се има предвид връзката, която понякога се открива с теглото“, добавиха те.
Миналия месец изследователите откриха, че усещането за „глад“ – смесица от глад и гняв – е истински феномен.
Изразът стана популярен през последните години, но не беше широко изследван от науката. Проучване установи, че гладът е свързан с по-високи нива на гняв и раздразнителност, както и с по-ниски нива на удоволствие.
По публикацията работи: Силвана Димитрова