Изглежда се класираме в една от челните позиции в ЕС, по отношение на това колко късно се отделяме от семейното си гнездо. Това сочат данни на Евростат. Според проведени проучвания се намираме на 5-то място в ЕС, като средната възраст е 30,3 години. Впечатление прави и това, че българските жени напускат дома на родителите си по-рано в сравнение с българските мъже. За сравнение – младите хора във Швеция напускат семейното гнездо средно на 19-годишна възраст. Става ясно, че в повечето северни и западни страни младите хора стават самостоятелни доста по-рано от тези в южните и източните страни
България е една от страните в Европейския съюз, в която младите хора напускат семейното си гнездо в най-късна възраст (30,3 години). Това сочат актуални данни на Евростат. България е и с една от най-големите разлики между половете след Румъния, (разлика от 3,5 години), като мъжете у нас напускат на 32,0 години, а жените – на 28,5 години.
Най-възрастните напускащи дома си – всички над 30 години, са регистрирани в Португалия (33,6 години), Хърватия (33,3 години), Словакия (30,9 години), Гърция (30,7 години) и България (30,3 години). В Швеция (19,0 години), Финландия (21,2 години), Дания (21,3 години) и Естония (22,7 години) пък е регистрирана най-ниската средна възраст – всички под 23 години.
През 2021 г. в целия ЕС младите хора напускат родителите си средно на 26,5 години.
В повечето северни и западни държави младите хора се изнасят от родния си дом средно в началото до средата на 20-те си години, докато в южните и източните държави средната възраст е в края на 20-те или началото на 30-те години.
В ЕС през 2021 г. мъжете са напуснали родителите си средно на 27,4 години, а жените – на 25,5 години. Тази тенденция се наблюдава във всички държави, т.е. младите жени напускат родителското домакинство средно по-рано от младите мъже.
Мъжете са напуснали родителското си жилище средно след 30-годишна възраст в 11 държави от ЕС (Хърватия, Португалия, Словакия, България, Гърция, Словения, Италия, Малта, Испания, Румъния и Полша), докато това се отнася за жените само в 2 държави (Португалия и Хърватия).
Най-голямата разлика между половете е установена в Румъния, където младите мъже напускат на 30,3 години, а жените – на 25,6 години (разлика от 4,7 години между половете), следвана от България (разлика от 3,5 години), където мъжете напускат на 32,0 години, а жените – на 28,5 години. За разлика от тях Швеция, Дания и Ирландия отбелязват най-малките разлики между младите мъже и жени, напускащи родителския дом: 0,4, 0,5 и 0,9 години.
Разликата между половете е по-силно изразена в държавите, в които младите хора напускат родителския дом по-късно, и по-слабо изразена там, където те го напускат по-рано.
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment