Отражението на слънцето в технологичните джаджи може да причини трайно увреждане на очите. Лекарите в Испания лекуваха пациенти, които страдаха от изкривено зрение и слепи петна. Те призоваха да се носят слънчеви очила и да се избягва гледането на телефони при ярка светлина
Но дори да се взирате в отблясъците му в екрана на телефона си твърде дълго, може също така да навреди на очите ви, предупреждават експерти. Двама пациенти претърпяха увреждане на ретината, след като бяха уловени от мощното отражение на слънцето, пише dailymail.
И двамата бяха сигурни, че не са гледали директно в слънцето, оставяйки лекарите да заключат, че причината е отблясъците на устройствата им. 30-годишен мъж, който чете таблета си четири часа на терасата на ски център, остана с изкривено зрение и трудно виждаше предмети на разстояние. Проблемите му се изясниха с времето.
Друг пациент, 20-годишна жена, която е използвала телефона си на плажа в продължение на три часа без прекъсване, няма този късмет. Тя остана със сляпо петно в средата на зрението си. Испанските очни лекари, които са лекували и двамата пациенти, казаха, че е необходима повече информираност за потенциалните рискове.
Писайки в Journal of Medical Case Reports , те казаха, че отражението на слънцето от електронните устройства „трябва да се разглежда“ като рисков фактор за развитие на слънчева макулопатия – състояние, което обикновено се случва само сред хора, които гледат директно към слънцето или затъмнение без слънчеви очила.Двата случая, нито един от които не е назован, се смятат за „първите“ по рода си.
30-годишният мъж се появи в университетската болница в Сантяго де Компостелал с двустранна метаморфопсия – зрителен дефект, който кара правите линии да изглеждат заоблени. Той също имаше централна скотома – сляпо петно в средата на зрението му – и се бореше да вижда предмети надалеч.
Два дни по-рано той беше прекарал четири часа в четене от своя таблет, докато беше на открито по време на ски ваканция.
Сканирането разкрива, че мъжът е имал „бледо сивкаво петно“ върху фовеята, част от окото, използвано за виждане на нещата с остри детайли – като например при четене или шофиране. В отделен случай 20-годишна жена отиде в болницата с подобно сляпо петно в зрението си и също се затрудняваше да различи форми, които бяха далеч.
Предишния ден тя прекара три часа в четене от телефона си, докато беше на плажа. Сканиране на очите показа, че жената има „малка жълтеникава лезия“ върху макулата на всяко око – центърът на ретината, който е необходим, за да вижда ясно обекти като лица и написани думи.
Тя също имаше точков белег по външния си плексиформен слой на ретината – който е от съществено значение за пространственото осъзнаване – и фоторецепторния слой, който абсорбира светлината.
Д-р Хоакин Мартикорена и колеги казаха, че и двата набора от резултати от сканиране потвърждават, че пациентите са имали слънчева макулопатия.
Въпреки че обикновено се задейства от гледане директно към слънцето, известно е, че се случва сред тези, които прекарват известно време в сняг или пясък без защита на очите, когато е ярко – тъй като и двете вещества отразяват светлината в очите. Страдащите могат да останат временно или постоянно чувствителни към светлина, както и с изкривено зрение или сляпо петно.
Пациентът от мъжки пол не е получил никакво лечение и при контролен преглед четири седмици по-късно белезът на окото му се е подобрил. Два месеца по-късно той се възстанови напълно. Жената пациент, на която също не е било дадено никакво лечение, все още е имала сляпо петно и белег върху слоевете на ретината си една седмица по-късно.
Въпреки че някои симптоми се подобриха след пет месеца, тя остана с дълготрайна скотома на дясното око.
Лекарите отбелязаха, че слънчевата макулопатия може да се подобри сама по себе си – както стана в случая на мъжа – докато окото се лекува отвътре навън. Въпреки това, ако слънцето е повредило външната ретина на пациента по-късно, той може да остане със сляпо петно в зрението си.
Медиците казаха, че това се дължи на слънчевата светлина, която унищожава фоторецепторите в определена част от окото, които са необходими за преобразуване на светлината в електрически сигнали, които се изпращат до мозъка за обработка.
И двамата пациенти са претърпели по-лошо увреждане на доминиращото си дясно око, което според лекарите предполага, че слънцето е причинило увреждане, тъй като те са задържали погледа си върху устройството си за дълъг период от време, докато четат.
Те обясниха, че когато слънцето удари отразяващи технически екрани, то предизвиква огледално отражение, което е също толкова силно, колкото самото слънце. Докато някои хора може да избегнат отражението, като наклонят устройството си, други може просто да увеличат яркостта на притурката си, за да противодействат на отражението.
Въпреки това, лекарите предупредиха, че последното не намалява яркостта на слънцето, което удря окото. Те добавиха, че отражението на слънцето от електронни устройства „трябва да се разглежда“ като риск от слънчева макулопатия. Те призоваха хората да носят слънчеви очила, когато гледат устройства на открито, когато слънцето е ярко.
По публикацията работи: Силвана Димитрова