Зашеметяващи нови кадри на Слънцето показват подобни на коса нишки от огнена плазма, вливащи се в короната, изглеждаща като пчелна пита
Зашеметяващи нови изображения, заснети от най-мощния слънчев телескоп в света, показват повърхността на Слънцето в удивителни невиждани досега детайли, пише DailyMail.
Удивителните снимки, публикувани от Националната слънчева обсерватория на САЩ, показват слънчевата „хромосфера“ – вторият слой в атмосферата на нашето слънце, буквално преведено като „цветна сфера“.
Едно изображение показва гора от подобни на коса струи плазма, издигащи се през хромосферата, простирайки се до 6200 мили (10 000 км) в короната (най-външната част на слънчевата атмосфера) отгоре.
Виждат се също подобни на златни клетки структури – всяка с размерите на Тексас – опаковани заедно като пчелна пита. През тях, чрез бурни движения, се пренася топлина от вътрешността на слънцето към повърхността му.
Новите изображения на Националната слънчева обсерватория са направени от слънчевия телескоп Daniel K. Inouye, най-мощният слънчев телескоп в света на остров Мауи, Хавай.
Националната слънчева обсерватория (NSO) публикува изображенията тази седмица в чест на скорошното откриване на телескопа, който се финансира от Националната научна фондация (NSF).
Строителството му започна през 2013 г. и се смята, че е струвало около 344 милиона долара (300 милиона британски лири).
„Слънчевият телескоп Inouye на NSF е най-мощният слънчев телескоп в света, който завинаги ще промени начина, по който изследваме и разбираме нашето слънце“, каза директорът на NSF Сетураман Панчанатан.
„Прозренията му ще променят начина, по който нашата нация и планетата предвиждат и се подготвят за събития като слънчеви бури“, каза той.
Тези изображения на хромосферата, която се простира на около 2000 километра (1200 мили) над видимата повърхност на слънцето, са направени на 3 юни тази година.
Те показват регион с ширина 51 000 мили (82 500 километра) при разделителна способност от 11 мили (18 км).
Превод и редакция: Пламена Сутева