in

Хлебопроизводители: Най-евтиният хляб е в София, а най-скъпият – в селата

Снимка: Pixabay

Това казва Мариана Кукушева от Федерацията на хлебарите и сладкарите в България. Според нея цената ще остане такава до 31 юли 2023. Кукушева посочи, че не вярва да има правителство, което да повиши цената на хляба

Нулевото ДДС на хляба дава ефект – цената е по-ниска с 20% и тя ще остане такава до 31 юли 2023, когато изтича срокът на тази мярка. Това заяви в ефира на БНТ Мариана Кукушева от Федерацията на хлебарите и сладкарите в България. Тя изрази очакване, че мярката ще остане и след този срок.

„Не вярвам да има правителство, което да повиши цената на хляба. Очаквам тази мярка да продължи да съществува, защото е изключително социална.“, каза Кукушева.

Цената на хляба ще следва тренда на покачване на транспортните разходи, но никога няма да достигне стойностите, на които се продаваше с ДДС, увери тя. Кукушева призова субсидиите за тока да останат в сила и след края на 2022. В противен случай тя прогнозира шоково поскъпване на цената на живота.

По думите ѝ най-евтин е хлябът в София, където принципът на пазарната икономика работи най-добре. Най-скъп е хлябът в най-малките населени места, където има само един производител и само един магазин.

Кукушева допълни, че има хлебопроизводители, които са понижили цената не с 20%, а с 15 на сто и очаква те да бъдат санкционирани.

Тя подчерта, че няма хлебопроизводител в България, който да работи с украинска пшеница, защото реколтата у нас е добра и не си струва риска.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/