Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” обяви, че в момента се обсъждат два варианта за увеличение на минималната работна заплата в страната. Тя разказа подробности по този въпрос.
Обсъждат се два варианта за увеличение на минималната работна заплата в България, ако бъде приета предложената в Европейския съюз нова директива за единен механизъм за определяне на минималната работна заплата.
Единият е да се определи нова „кошница“ от продукти и услуги, които човек може да си купи с минималната заплата. Другият – МРЗ да е 50% от средната за страната или 60% от медианната заплата (размерът на заплатата, която е в средата от всички заплати, тя е представителна) и е по-точен критерий за доходите.
Това обясни в ефира на Нова телевизия Ваня Григорова – икономически съветник на президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
Тя допълни, че синдикатът още при приемането на актуализацията на бюджета е поискал минималното възнаграждение да се вдигне от 710 на 850 лева.
Според изпълнителния директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов, Европейският съюз дава възможност да се договаря новата минимална заплата. Това става, ако не се постигне съгласие да се търси процент от средната или от медианната заплата.
МРЗ да осигурява предвидимост за разходи за труд, подкрепяме ясен механизъм, каза той. „България докато е член на ЕС няма как да не изпълнява тази директива след като мине целия процес по приемането – най-късно 2025 г.
По думите му се препоръчва МРЗ да е 60% от медианната заплата, но в спора се споменава само варианта МРЗ да е 50% от средната заплата за страната. Средната заплата е брутна, към нея има и доплащания. Средната се влияе от високодоходните групи, които повишават средната работна заплата.
Според Иванов целта на правителството е минималната пенсия да е поне на нивото на линия на бедност. Да бъде адекватно определена линията на бедност, но да не е обвързана с пенсионните плащания. Пенсиите да са свързани само с осигуровките, искат работодателите.
На заседанието на Тристранката днес държавата, бизнеса и синдикатите ще обсъждат вдигането на линията на бедността в България с 22%.
По публикацията работи: Пламена Сутева