Тези растения и билки растат много скромно край пътя, в гори и ливади, изглеждат малки и незабележими. Но много растения, цветя и билки съдържат лечебни сили, които не само насърчават здравето, но и ви правят красиви
Приложени в кремове, маски или лосиони, много лечебни растения могат да предизвикат сияен тен. Ето и няколко съвета за това кое растение е подходящо за даден тип кожа, пишат в zdrave.to.
Вечерна иглика и пореч
При пресоването на семената от вечерна иглика и пореч се отделят ценни масла, богати на гама-линоленова киселина. Особено засегнатите от невродермит често имат липса на тази мастна киселина, тъй като кожата им не може сама да произвежда достатъчно от нея. Кремът с масло от вечерна иглика или от пореч не само осигурява достатъчно мазнини за кожа, страдаща от невродермит, но също така облекчава сърбежа и укрепва собствения защитен слой на кожата.
Алое вера
Гелът от алое вера се намира в множество кремове, лосиони за тяло и почистващи лосиони. Той се получава от дебелите, месести листа на пустинната лилия . Алое вера помага на кожата да се регенерира и задържа влагата по-дълго. Ето защо, гелът е особено подходящ за суха кожа. Алое вера може да помогне при невродермит, псориазис или екзема, но и при кожни замърсявания, като пъпки или черни точки. Охлаждащият ефект на гела осигурява облекчение и при слънчево изгаряне и ухапвания от насекоми.
Хамамелис
Хамамелисът има противовъзпалително действие поради многото си танини. Влиза в състава на множество кремове и мехлеми за лечение на рани, но и при екзема, невродермит и псориазис. Хамамелисът се използва и в кремове за нормална грижа и лосиони за тяло, предимно за суха кожа. Той намалява производството на себум в кожата и пречиства порите.
Жълт кантарион
При лятното слънцестоене жълтият кантарион отваря яркожълтите си цветове и поглъща силата на слънцето. Ако след това цветята се берат и се поставят в масло, то става червено и абсорбира активните съставки на лечебното растение. Маслото от жълт кантарион действа успокояващо върху кожата и потиска възпаленията и бактериите. Също така се грижи за чуплива, напукана кожа, белези и помага при леки изгаряния и натъртвания.
Забравете за бръчките
Рокроза
Освен злато и тамян, тримата мъдреци донесли и смирна като дар на бебето Исус при яслите. Смирната е смолата на цистус, лечебно растение от Средиземноморския регион. Тя е била използвана в древен Египет като разкрасително и лечебно средство. Днес вместо смолата, се използва изсушената билка на цистуса. Екстрактите от него имат дезинфекциращо, успокояващо кожата действие и затова са особено подходящи за чувствителна, нечиста кожа.
Лайка
Като лечебно растение лайката е истински универсален продукт. Съдържа не само етеричните масла матрицин и бизаболол, но и растителното вещество апигенин. Екстрактите от лайка подхранват кожата, която е загубила баланса си, и правят раздразнената кожа отново гладка и розова. Почистващ лосион с лайка успокоява кожата преди сън, маската осигурява интензивна грижа.
Арника
Цветето арника предпочита да расте на по-голяма надморска височина и е защитен вид поради своята популярност. Особено цветът на яркожълтото цвете е пълен с етерични масла. Те имат благоприятен, изглаждащ ефект върху стресирана и суха кожа. Крем с арника хармонизира стресираната кожа, изглажда, овлажнява и предпазва кожата от влиянието на околната среда.
Градински чай
Градинският чай е богат на танини и етерични масла. Лечебното растение не само помага при възпалено гърло и прекомерно изпотяване , но е и важна съставка в грижата за кожата. Благодарение на стягащото си, дезинфекциращо действие, градинският чай стеснява порите и така осигурява по-фин тен. Противовъзпалителният ефект се бори с пъпките и черните точки.
По публикацията работи: Силвана Димитрова