in ,

Гордите родители на 11-годишния рекордьор Ники пред „Нова Варна“: Бяга едва от 6 месеца (СНИМКИ)

Снимка: Николай Софрониев

Наскоро Ви съобщихме за един малък на възраст, но не и малък по дух рекордьор от Варна. Той се превърна в най-малкия участник, завършил класическата и най-трудна дистанция в леката атлетиката, като пробяга маратонска дистанция от 42.195 км. Николай Софрониев е едва на 11 години, а вече може да се похвали с такова голямо спортно постижение. За него научихме от съобщение от спортен клуб „Тангра“.

Малкият Ники събуди нашия интерес. Ето защо екипът на медия „Нова Варна“ се свърза с неговия баща – също Николай Софрониев. Той разказа повече за рекорда на сина си, както и за това как се е запалил той по спорта. Разказа още за вдъхновението и за подкрепата, която оказва на сина си, заедно с половинката си Миряна Иванова.

Рекорд във Варна: 11-годишно дете е пробягало маратонска дистанция от 42км.

1. На колко години започна да се занимава с лека атлетика Ники? Какво го запали по бягането? Има ли влияние от спортните натури в семейството?

Ники от малък присъства на почти всички мои стартове по колоездене и винаги е искал да се състезава и той. Запали го един Ултра Крос Триатлон, в който ежегодно участвах. Миналата година започнахме с първите стъпки в колоезденето, а малко след това и с плуването. Оставаше само бягането, за да сглобим триатлона, а то най-малко го влечеше. Април тази година започна да тренира с „Тангра“ и реално бяга от 6 месеца.

2. Как едно дете на 11 години предпочита да спортува, пред това да играе компютърни игри, например?

Истината е, че както всяко едно дете на тази възраст, така и него го вълнуват компютърните игри и приложенията. Появи се обаче и огромното желание да ходи сам на тренировки и да се вижда с другите деца от отбора. Сплотиха се много бързо и според мен от там дойде всичко.

Снимка: Николай Софрониев

3. Вие, като родители на Ники, вярвахте ли, че макар и толкова малък, може да направи този рекорд?

Ако ни бяхте попитали преди 2 седмици, отговора щеше да е не. На 11-ти септември решихме да опита на полумаратона в Бургас и ни смая с лекотата, с която го пробяга за 2 часа и 02 минути. Още тогава каза „можех и още“, което преобърна виждането ни към него.

За рекорда научихме броени дни преди да го направи. По стечения на обстоятелствата нямахме и време за планиране. Отидохме с идеята да подобри собствения си рекорд от 21.1 км и докъдето стигне, с договорката, че ако видя нещо притеснително, прекратяваме опита. Рекордът не беше на всяка цена. Ники наистина искаше много това постижение, но здравето, разбира се, е на първо място.

4. Каква част от времето си прекарва в тренировки и как успява да съчетае спорта с ученето?

Тепърва ще се опитваме да ги съчетаваме. Ние като родители, които държим на добрия успех, винаги сме били в ролята на балансьор. Сега ще е по-трудно, защото ще трябва да запазим и желанието, което има да тренира.

Снимка: Николай Софрониев

5. Ники е пробягал 42.195 км. За колко време успя да постигне това?

Официалното му време е 4:44:28 (4 часа 44 минути и 28 секунди). Като това време включва и почивките. Аз бях неотлъчно до него, като се грижих да се храни и хидратира непрекъснато, което в бягането на дълги разстояния е много важно. Времето обаче не е толкова учудващо, колкото усмивката и лекотата, с която го направи. Успя да смая всички на финала със свежестта с която финишира.

6. Има ли следваща цел малкият Ники? Цели ли се към нещо по-голямо?

Ники иска да участва на колкото се може повече състезания и да колекционира медали. Триатлонът си му остава може би цел номер едно.

7. Има ли за Ники някой спортист, който го вдъхновява да прави това, което прави?

За съжаление все още няма такава личност, която да го вдъхновява. Досега винаги ние вкъщи сме били мотиваторите. Тепърва ще открива своя идол в спорта.

Снимка: Николай Софрониев

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.