Планира се мисията за почистване на космическия боклук да стартира след три години – 2025 година. Гигантска щипка се погрижи за това боклукът да бъде сграбен и насочван за изгаряне, което ще се случва в атмосферата
Учени разработват технология, чрез която да се почиства космически боклук. Очакванията са мисията да стартира през 2025 г. Планира се неизползваните вече сателити и части от космически ракети да бъдат сграбчвани с гигантска щипка и насочвани за изгаряне в атмосферата.
Някои учени са на мнение, че от 10 000 сателита, изстреляни в космоса от 1957 година, повече от половината вече не работят. Те се въртят безцелно в пространството и могат да развият скорост от 25 000 км/ч. Отломките създават сериозни рискове за сблъсък с друг сателит или космическа станция.
„Когато колата ни се развали или горивото свърши – не я оставяме така. Поправяме я, зареждаме я и я използваме пак. В космоса не се прави така. Използваме сателитите като продукт за еднократна употреба“, заяви управляващият директор на компанията – разработчик Рори Холмс.
И допълни: „Нашите системи ще позволят да премахваме отломки от космоса. Можем да се приближим, да им дадем една голяма, роботизирана прегръдка и да ги изведем в атмосферата, където да изгорят безопасно“.
По публикацията работи: Пламена Сутева