През 1985 г. светът приема октомври за Световен месец за борбата с рака на гърдата. В началото на 2021 г. „Световната здравна организация“ обяви рака на гърдата за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата. Една от основните причини за това е, че в по-голямата част от случаите се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки.
„Има подмладяване на заболяването – все по-млади жени разбират, че имат pj на гърдата, но това се дължи на увеличените диагностични възможности и по чест контакт на младите жени с лекарите“, каза доц. д-р Желязко Арабаджиев специалист по онкологични заболявания от ефира на бТВ.
Той допълни, че световната здравната култура на българина, свързана с осведомеността за рака на гърдата се е повишила благодарение на личните лекари на различен тип организции. „Това е добра новина, но лошата е че че много пациентки се бавят с лечението на заболяването въпреки, че имат ясни симптоми за това. Цялостното недоверие в здравната система и институциите може би забавя много от пациентите да вземат решение за лечение и превантивни мерки. А това е от изключителна важност.“ – допълни още той.
„Ние разполагаме с голяма част от противотуморните продукти, включително и за рака на гърдата. Темпът за одобрението на нови лекарски у нас през последните години е доста добър“ – коментира още д-р Арабаджиев
В България около 25, 30 процента успяват да бъдат диагностицирани в ранен стадий което предполага последващо оперативно лечение. Случаите в които ракът на гърдата е хванат в по – напреднал стадий, се налага предопeративно лекарствено лечение което има за цел да подготви за по органощадяща операция пациентите. От изключителна важност са по честите профилактичните прегледи които са от особена важност за откриване на заболяването във възможно най-ранен етап.
По публикацията работи: Велислава Велева