in

Петър Чобанов от ДПС с коментар какви дефицити чакат страната ни

Кадър: Бтв/ Youtube

Петър Чобанов, депутат от ДПС и председател на бюджетната комисия в 48-то Народно събрание заяви, че наследството на кабинета на „Продължаваме промяната“ е тежко. По негови думи минималната работна заплата няма да расте и това увеличава риска повече хора да влязат в графата „работещи бедни.“

„Ако продължим бюджет 2022 през следващата година, това ще ни донесе над 11 милиарда лв. дефицит и над 15 милиарда – дълг. Оттам нататък трябва да се подхожда отговорно как може да се овладее подобна ситуация. Това не може да бъде направено от служебен кабинет и вариантът, който избра служебния кабинет ни насочва точно натам, – коментира Петър Чобанов пред БНР

Депутатът коментира, че това които виждаме в данните за октомври за изпълнението на бюджета е показателно за цялата следваща година.

„През октомври имахме 1 милиард дефицит само за месеца. Това ни чака и следващата година средно месечно, ако продължаваме действията на сегашния бюджет. Октомври е месецът, който ни показва какво ни очаква.“

Ако все пак до месец март няма редовно правителство в разпоредбите е предвидено да продължават социалните плащания, както и възможност да се вземе нов дълг, както и „някои буфери“, които допускат известна гъвкавост, ако се наложат плащания извънредни теми, както и актуализация на пенсиите от средата на годината, допълни Чобанов. Той допълни, че няма да призовава към протести а че е важно хората да са сигурни ще всички политици ще седнат заедно и ще преговарят без да се оправдават, а ще поемат своята отговорност пред обществото и ще съставят редовно правителство.

Според Чобанов трябва да има отстъпки за бизнеса, но е необходима по точна калкулация как може да се реализира мярката.

„Трябва да работим за един редовен кабинет, който да включва всички проблеми в една програма за управление и само така можем да ги решим. Винаги когато ДПС е участвало във властта е доказало, че е намирало решения Това са периоди които се характеризират с висок икономически растеж с намаляване на дълговете.“

По публикацията работи: Велислава Велева

Публикувано от Вeлислава Велева