in

Учени: Направихме пробив. Държим лекарството срещу рак в ръцете си

Снимка: Pixabay

Учени разработват ваксина, която да се бори срещу рака. Тя ще бъде създадена по технологията на ваксината срещу COVID-19. Учените споделят, че усещат, че вече държат лекарството срещу рак

Ваксина, която ще може да унищожава раковите клетки, е възможно да се появи в масово производство през следващите години. Предвижда се тя да бъде създадена по технологията на ваксината срещу COVID-19. Това заявиха Угур Шахин и Йозлем Туречи, съоснователи на германската биотехнологична фирма BioNTech. Именно тя, в партньорство с Pfizer, разработи иРНК лекарство срещу коронавирусната инфекция, пише zdrave.to.

„Направихме пробив, – казаха учените. Да, усещаме, че вече държим лекарството срещу рак в ръцете си. Вярваме, че ваксината може да бъде широко достъпна още през 2030 г. Тя ще научи организма да разпознава и атакува раковите клетки с помощта на mRNA технология.”

Лек за рака

Принципът на действие на иРНК ваксината срещу ковид се „препрофилира“ – лекарството ще принуди имунната система да търси и унищожава раковите клетки. Вместо код за вируси, в него ще бъдат „вградени“ генетични инструкции за раковите антигени – протеини, които са на повърхността на туморните клетки.

BioNTech работи върху ваксини срещу рак, базирани на иРНК, още преди пандемията. Поради коронавируса и необходимостта от разработването на нова ваксина, изследването на лекарството срещу рак трябваше да бъде спряно. Но в същото време работата по време на ковид помогна на учените от компанията да разберат по-добре как реагира имунната система на хората на иРНК ваксините, а това също трябва да е полезно за новите разработки.

Сега компанията вече има няколко противоракови ваксини, които са в процес на клинични изпитвания. Те ще бъдат ефективни срещу рак на червата, меланом и някои други. Но има и трудности – например, как да „научим” ваксината да се насочва към раковите клетки, а не към здравите тъкани.

„Нашите иновации са оригинални. Прекарахме 20 години в проучване на развитието на този вид лечение и, разбира се, ще се борим за нашата интелектуална собственост“, посочва Угур Шахин.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/