in

Любимото забавление на децата през студените месеци може да се окаже опасно

Снимка: Pixabay

Намокрянето на обувките в локва може да доведе до неприятно заболяване на краката. Лекарят Георгий Сапиего предупреди в интервю за радио Спутник да се избягват опасните последици от вода в обувките.

Ако останете с мокри обувки след дъжд или мокър сняг, можете да травмирате кръвоносните съдове и нервите на стъпалата, каза Сапиего. Не става дума за измръзване, а за друго заболяване, допълни той.

„От намокрени крака не се получават настинки или цистит, но може да се стигне до окопна болест (свързана с нарушаване на кръвоснабдяването на тъканите – бел. ред.). Това не е екзотична болест отпреди сто години, а съвсем реално явление. При окопната болест не измръзват краката, а само се увреждат кръвоносните съдове и нервите. Това се случва, когато температурата е по-ниска от 15 градуса и в обувките има вода“, обяснява Сапиего.

Заболяването е описано за първи път от медиците по време на Първата световна война, когато комбинацията от студ и влага е поразила краката на много войници, продължава лекарят. Сега рисковата група е предимно от възрастни хора, както и от деца, добави той.

„Типичен пример за това са децата в средна училищна възраст, които са достатъчно големи, за да се цопват по цял ден в локви. Заболяването може да засегне и хора в напреднала възраст и с отслабнала имунна система. Има случай, в който е диагностицирано окопно стъпало при възрастен мъж, паднал в дома си в кухнята и дълго време лежал на студения под“, дава пример Сапиего.

По думите на лекаря, първият признак на окопното стъпало може да бъде изтръпване на краката, а след това краката могат да се подуят и да започне болка.

„След няколко часа в такива условия (в прогизнали обувки при ниска температура на въздуха, – бел. ред.) краката могат да станат много изтръпнали, а след това да се подуят, да се възпалят и да бъдат много чувствителни дори към най-малкия студ за много дълго време. В тежки случаи по кожата могат да се появят мехури и рани“, каза Георгий Сапиего.

Лекарят препоръча мокрите обувки да се сменят възможно най-бързо, ако в тях е попаднала вода. Той съветва изтръпналите крака да се затоплят, а подутите и зачервени крака да се държат на хладно. Използването на непромокаеми обувки може да помогне за предотвратяване на риска от симптоми на окопното стъпало, заключи Сапиего.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/