Всички прически, свързани с повече манипулации – къдрене, боядисване и т.н., както и лошото хранене са основни причини за окапването на косата, твърдят специалистите. Но ако редовно, а не само когато сме в настроение, се грижим за своята коса, можем значително да подобрим нейното състояние.
Съществуват прости методи, които трябва да опитаме, преди да се решим на драстични процедури каквато е присаждането на коса – например масажът, който засилва кръвообращението около фоликулите и по този начин подобрява тяхното хранене, пишат в zdrave.to.
Препоръчителна е рецептата за сух ежедневен масаж: наведени над ваната енергично разтривайте главата си със суха затоплена хавлиена кърпа. Веднъж седмично ефектът може да се засили като втриваме в косата с кръгови движения леко затоплен зехтин или друго масло.
Маслата могат да се редуват със сока от лук, чесън или лимон – техните биологични компоненти ще заздравят косата. Тя се завива със затоплена хавлиена кърпа и се измива след не по-малко от половин час. Водата не трябва да бъде много гореща, шампоанът и балсамът е по-добре да се използват поотделно, а не “две в едно”. Изсушаването трябва да става без сешоар.
Отделяйте повече време за разресване на косата. По този начин кожната мазнина се разпределя по цялата повърхност на главата и косъмът става по-здрав и с по-силен блясък. Медът, бирата, отварите от коприва, бреза и други растения са не по-малко полезни от фирмените препарати за коса.
За да бъде косата красива и здрава, тя се нуждае от сяра (97% от косата се състои от кератин – вещество, съдържащо сяра). Именно сярата придава блясък и здрав вид, а кожата става по-еластична и жизнеспособна. Много сяра се съдържа в тиквичките, лука, кайсиите, картофите, зелето и малините.
На косата е необходима и храна, богата на белтъчини. Месото, рибата и кашкавалът трябва да се консумират със зеленчуци, които ускоряват разграждането на белтъчините.
По публикацията работи: Силвана Димитрова