Учени от Черноморския технически университет в Турция са установили прекомерни нива на тежки метали в Черно море край турския бряг при изследване на водни проби. Установено е, че във водния състав има и токсични метали като стронций, ванадий, алуминий, никел, кобалт и лантан.
В рамките на проучването учените са взели проби от 1100 км от крайбрежието и са открили около десет различни тежки метали във водата. Установено е, че нивата на олово и мед са по-високи от нормалното в района на град Сюрмене, а нивата на арсен са превишени в района на Орду.
Професор Корай Озжекер от университета в Турция отбелязва в коментара си до агенцията, че нивата на мед и олово са превишени в близките райони на Хопа, Чамбурну и Чаели поради наличието на много мини, въпреки че се полагат усилия за намаляване на съдържанието им. Той подчерта, че поради съдържанието на метали във водния състав и в тинята се причиняват крайни вреди на хората, тъй като металите обикновено се натрупват в телата на рибите и другите морски животни.
По публикацията работи: Велислава Велева