Сигурно като малки сте чували от родителите си „Не пий вода докато се храниш!“. Мнозина са на мнение, че водата разрежда нашата стомашна киселина. Други пък казват, че поемането на вода по време на хранене, може да ни направи дебели. А някои хора дори мислят, че водата изтласква нежелана храна от стомаха. Но възможно ли е обикновената вода да е толкова вредна за нас? Можем ли да пием докато се храним или по-скоро да се въздържаме от това?
Най-накрая ви предлагаме да разберете истината за питейната вода по време на хранене и това, което е просто мит.
Какво се случва с храната и водата в стомаха? Процесът на храносмилане започва точно когато мислим за нашето бъдещо хранене: слюнката се произвежда в устата. Когато дъвчем храната, смесваме със слюнка, която съдържа необходимите ензими за храносмилане. След това омекотената храна отива в стомаха, където се смесва със стомашната киселина. Средно, стомахът се нуждае от 4 часа, за да смели храната, преди да я превърне в течност. Тя после отива в червата, където дава всички хранителни вещества на тялото, пише zdrave.to.
Водата не остава в стомаха дълго време. Отнема около 10 минути, за да може стомаха да преработи 250 мл вода. Така че, ако пиете докато ядете, водата няма да образува езера в стомаха ви. Тя бързо преминава през сдъвканата храна и бързо напуска стомаха.
Течностите не намаляват киселинността.
Тялото ни е сложна, но много добре настроена система. Ако стомахът „чувства“, че не може да смила нещо, той произвежда повече ензими и увеличава киселинността на течността вътре. Дори ако изпиете половин литър вода, това няма да повлияе на нивото на киселинност. Между другото, водата се влива в стомаха и с храна. Например, средно 1 портокал се състои от 86% вода.
Проучванията показват, че някои храни могат да намалят нивата на киселинност в нашите стомаси, но нивата се връщат нормално много бързо.
Течностите не влияят върху скоростта на храносмилането.
Няма проучвания, които да доказват погрешното схващане, че течността натиска твърдата храна в червата, преди да бъде напълно усвоена. Учените твърдят, че течността напуска тялото по-бързо от твърдата храна, но не влияе върху скоростта на храносмилането.
Така че, можем ли да пием докато ядем?
Ако пиете докато ядете, няма да си навредите. Напротив, водата помага за омекотяването на твърдата храна. Но не пийте, преди да поглъщате храната – трябва да има достатъчно слюнка в храната, която съдържа необходимите ензими.
Има някои предимства за пиенето по време на хранене. Изследванията показват, че когато човек прави кратки паузи да пие малко вода, той забавя процеса на хранене. В резултат на това хората ядат по-малко, което е добре.
Ако сте свикнали да пиете чай с храна вместо вода, и в това няма нищо лошо. Изследванията показват, че няма разлика в нивата на киселинност след пиене на чай или вода.
Температурата на водата, която пиете, не влияе върху скоростта на храносмилане или върху броя на хранителните вещества, които получавате. В стомаха може да се нагрее или охлади храната до необходимото ниво. Учените обаче препоръчват да се пие топла вода, която е охладена до 65 ° C.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Стана ясно, че трима души са с опасност за живота след взрив на газова бутилка…
От няколко години в Народно читалище „Съзнание 1926“, град Белослав функционира клуб за хора с…
В момента е сезонът на киселото зеле. Но това е един огромен ангажимент защото трябва…
Според поверията се смята, че от днешния празник денят започва да расте по малко, колкото…
Leave a Comment