По думите на областният управител на Варна Марио Смърков около становището за необходими законови промени са се обединили и членовете на комисията, приела Аптечната карта на региона. В състава на тази комисия влизат представители, освен на областната управа, но и на Регионалната здравна инспекция, на Районната здравноосигурителна каса Варна, на регионалните колегии на фармацевтите и помощник-фармацевтите.
Смърков уточни пред БТА, че позицията на експертите ще бъде изпратена в здравното министерство.
Освен държавата, би следвало и общините да бъдат ангажирани по-сериозно с този проблем, допълни областният управител на Варна. Той сподели, че на заседанието на комисията са били поканени и кметовете от региона, но част от тях не са присъствали. По-късно им е изпратено становището на комисията за съгласуване. Реакция от неприсъствалите на срещата все още няма, допълни Смърков и уточни, че ще продължава да ги търси, защото проблемът с аптеките касае всички, а в по-малките общини жителите са предимно възрастни.
Причината за недостига на аптеки е липсата на търговски интерес и на магистър-фармацевти, каза още областният управител на Варна. Според него би трябвало да се мисли и в посока да се даде възможност в по-малките общини аптеки да се откриват и от помощник-фармацевти, като работата им да бъде стриктно контролирана.
Цифрите показват, че с изключение на областния център, в малките кметства във Варненско има сериозни проблеми с обслужването на населението. В една от общините – Ветрино, няма нито една действаща аптека, а би трябвало да има две. В Аврен работи един магистър-фармацевт, а трябва да са четирима. В Аксаково аптеките са три, при необходими – 10. В Белослав, Долни чифлик и Суворово не достигат по две аптеки, във Вълчи дол – една. В Дългопол има нужда от откриването на още три, а в Провадия – на пет аптеки.
Единственото изключение от общата картина е Варна. В града има работещи 159 аптеки, при необходим минимум от 106. Сред тях има достатъчно, които работят със специални рецепти, както и такива, които приготвят лекарствени продукти. Според комисията обаче, методиката за изчисляването на минималния необходим брой аптеки в населено място не отчита нарастването на населението във Варна през лятото, както и големия брой студенти без постоянно местожителство, които учат в града.
По публикацията работи: Венета Николова