Аржентински палеонтолози откриха непознат досега вид малки динозаври, живели на планетата преди 70 милиона години, по данни на Националния съвет за научни и технически изследвания. Останките са намерени близо до местността Салитрал Морено, разположена на юг от град Хенерал Рока.
Специалиститe идентифицират нов вид динозавър, живял в аржентинска Патагония в края на периода креда, преди около 70 милиона години, предаде ТАСС.
Новият вид е наречен Patagopelta cristata на мястото, където са намерени останките. Според учените е бил малък по размер в сравнение с други древни гущери – около 2-3 метра дължина. Палеонтолозите са изследвали кости, открити около Салитрал Морено през 80-те години на миналия век. Специалистите не успяват да съберат пълен скелет на динозавър, но получената информация е достатъчна, за да смятат, че става въпрос за нов вид анкилозавър. Останки от тези тревопасни често са откривани в Северното полукълбо и много рядко в Южното.
Най-добре запазеният елемент е бедрената кост, която е пълна и показва всички характеристики, типични за нодозавридите, а една от най-важните и отличителни останки е част от бронята на врата, която има шипове и гребени, характерни за това копие. Това е причината да бъде наречена Patagopelta cristata, което означава „патагонска гребенеста раковина“.
„За брониран динозавър Patagopelta е изключително малък“, каза Ригети. „Като се има предвид размерът на бедрената кост, дълъг само 25 сантиметра, ние изчисляваме, че животното трябва да е било между два и три метра, докато като цяло анкилозаврите са средно големи или големи животни със средна дължина между четири и пет метра”, обясни той д-р Ригети.
🦖‼️ | #Ciencia | #Conicet | #Dinosaurio | #Descubrimiento | #Patagonia |
Científicos del Conicet descubrieron un nuevo dinosaurio en la Patagoniahttps://t.co/Lha0UD5YlO
— RED 92 (@RED92cadadiamas) December 6, 2022
Според една от хипотезите на специалистите размерът на Patagopelta cristata се дължи на факта, че на островите, в които се е превърнала северната част на Патагония, са успявали да оцелеят малки индивиди заради липса на храна.
По публикацията работи: Велислава Велева