Възпалените сливици се характеризират със следните симптоми: болка в гърлото и трудно и болезнено преглъщане са основни през периода на заболяването. Понякога болката може да се разпространи назад към ухото. Има някои рецепти, които можем да изпробваме при налично възпаление на сливиците.
Лигавицата на гърлото е зачервена, а сливиците са уплътнени с бели налепи по повърхността им. Състоянието протича с добре изразен фебрилитет – температура в по-високи стойности. Главоболие, загуба на глас и подути лимфни възли са придружаваща симптоматика към комплекса, пише zdrave.to.
Ето няколко рецепти как можем да ги излекуваме:
• Счукваме маслини с костилките, слагаме в тензухена торбичка и налагаме за 24 часа болното място.
• Изсушени коренчета от кукуряк се стриват на прах. Омесва се меко тесто от вода и брашно, и от него се прави лента – дълга и широка, колкото е необходимо, за да обвие врата на болния. Лентата се поръсва със счуканата билка и с нея се обвиват вратът и гърлото така, че добре да обхване сливиците. Особено добре действа при подути сливици, защото ги свива и премахва възпалението. При децата времетраенето на компреса е не повече от половин час. Прави се 2-3 пъти, до премахване на възпалението. Възрастните могат да преспят с компреса една нощ.
• Билката разгонче расте във вода и е най-лечебна в средата на март. Взема се от нея, счуква се много добре, размесва се със свинска мас и се намазва на чисто парче памучен плат. Прави се компрес на гърлото.
При увеличена трета сливица
• Прави се кора от меко тесто, отгоре се наръсва със счукани на ситно изсушени пръчици от тревата спореж. След това така полученият компрес се поставя на шията и вратлето, като яка, а отгоре се връзва с найлон и кърпа. Това се прави най-много 1-2 пъти, като компресът се държи по 30 минути. Възпалението минава без остатък.
При кашлица
• Смесват се сокът от 1 лимон, 1 супена лъжица синапено семе и 3 супени лъжици мед. Сместа се разбърква добре и се взема по 1 чаена лъжица, вечер преди лягане. Също така помага и следната смес – 1 супена лъжица мед, 1 супена лъжица ракия и 1 супена лъжица зехтин или олио.
По публикацията работи: Пламена Сутева