Учени са открили нов вид боа джудже в еквадорската част на Амазония, смятана за „реликва“ на животинския свят. Tropidophis cacuangoae „е наречена на еквадорската активистка Долорес Какуанго“, която е пионер в борбата за правата на коренното население, обявиха от Министерството на околната среда.
Боата джудже е с дължина до 20 сантиметра, а цветове и шарките й са много подобни на тези на класическия вид. Двата изследвани екземпляра Tropidophis cacuangoae са намерени в националния резерват „Колоносо чалупас“ в провинция Напо и в частен резерват в съседната провинция Пастаса.
Тези змии „са реликва от времето, те са толкова древни животни, че очевидно намирането или засичането им е привилегия“, обясни пред АФП еквадорският изследовател Марио Янес от Националния институт по биоразнообразие.
New dwarf boa found in Ecuadoran Amazon https://t.co/rb3Roj1Xzg
— Joge Gernal (@tojoge) January 6, 2023
Новият вид има „рудиментарен таз, характерен за примитивните змии, което свидетелства за намаляване на крайниците при люспестите влечуги преди милиони години в резултат на климатичен натиск през периода кватернер“, обяснява още специалистът.
New dwarf boa found in Ecuadoran Amazon https://t.co/rb3Roj1Xzg
— Joge Gernal (@tojoge) January 6, 2023
Изследването е съвместно на учени от Еквадор, САЩ, Германия и Бразилия. Резултатите от него са публикувани в изданието „Юръпиън джърнъл ъв таксонъми“. Според Министерството на околната среда на Еквадор това откритие увеличава до шест броят на представителите на рода Tropidophis, срещан само в Южна Америка. „Идентифицирането на този нов вид е още един аргумент за поддържане и увеличаване на защитените територии в Еквадор“, каза Мануел Янес.
По публикацията работи: Велислава Велева