Държавата залага 601 млн. лв. за превенция и лечение на онкологичните заболявания. 36 451 са новодиагностицираните случаи с онкологични заболявания за 2020 г. у нас, а починалите са 19 460. Петте най-често срещани онкологични заболявания при мъжете и жените в България вече ще могат да бъдат профилактирани, диагностицирани и лекувани по европейски стандарти.
Въвеждането на съвременни скринингови програми за рака на маточната шийка, на гърдата, на простатата, на дебелото черво и на белия дроб е най-ключовата част от Националния план за борба с рака, който правителството прие преди дни. Той следва приоритетите от европейския антираков план, който през 2021 г. одобри 4 млрд. евро за спасяване на 30 млн. живота.
Националният антираков план беше разработен от бившия здравен министър проф. Асена Сербезова и представен през юли миналата година. Тогава не бяха разписани конкретни програми и мерки, които да се остойностят, затова не бе предвиден и бюджет. Сега служебното правителство прие плана, в който отделните цели и мерки са по-подробно разписани и вече остойностени. За профилактика, диагностика и лечение на онкологичните заболявания държавата предвижда 601 млн. лв. Само за скринингови програми за 5-те вида рак и скрининг на туморни маркери са заложени общо 141 млн. лева, като средствата ще дойдат от европейско и национално съфинансиране. Според плана 40% от онкологичните заболявания могат да бъдат предотвратени чрез активна превенция.
Смъртността е близка до средната за Европейския съюз- 258 са смъртните случаи на 100 хил. души у нас, а в ЕС са 264 на 100 хиляди. Статистиката за 2021 г. е сходна на тази от предходната година с общо 26 973 регистрирани новооткрити заболявания от злокачествени тумори. За сравнение през 2021 г. броят починали от новообразувания е 17 221. Както и през 2020 г., така и миналата делът на мъжете е по-висок – близо 10 хил. от смъртните случаи при тях.
Почти половината от починалите са със злокачествени новообразувания на трахеята, бронхите и белия дроб. Следват ги тези на млечната жлеза, панкреаса, простатата и стомаха.
По публикацията работи: Велислава Велева