Специално за медия „Нова Варна“ известни варненски политици и депутати дадоха отговори на актуални въпроси, свързани с кризата в управлението на държавата, с членството на България в Шенгенското пространство, както и дали очакват след предстоящите избори да се сформира редовно правителство.
На тези въпроси отговори Павел Христов – депутат на ГЕРБ от Варна още от 42-то Народно събрание до сега. Преди това е бил общински съветник в морската столица от същата партия в периода от 2007 до 2015 г. Работил е като консултант и мениджър в сферата на IT-услугите.
– Господин Христов, какви са, според Вас, причините да не се състави редовен кабинет в рамките на този парламент?
Смятам, че причините са очевидни за обществото. Това е първо невъзможността на голяма част от участниците в политическия процес да надмогнат тясно партийните си интереси, и до някъде тясно личните си интереси, и да направят компромис, за да сформираме работещо правителство.
Тук трябва да се отбележи едно изключение. Видяхме, че единственият реален ход и единственият реален опит за съставяне на правителство, беше в рамките на процедурата с първия мандат. С него ние от ГЕРБ се опитахме да предложим надпартиен, експертен, равноотдалечен от всички партии състав на Министерски съвет. Докато всички следващи опити, бяха по-скоро за хвърляне на прах в очите на обществото.
– Какво очаквате да се промени след предстоящите избори? Очаквате ли да има нови партии в парламента?
Честно казано на този етап ми е трудно да прогнозирам, какво биха произвели следващите парламентарни избори. Това, което от тук на сетне за мен като участник в процеса от страна на ГЕРБ/СДС, е важно, е да си подредим кампанията добре, да можем да си адресираме посланията до максимален брой избиратели, да можем да убедим възможно най-широк кръг от хора да гласуват, тъй като борбата ще бъде най-вече за избирателната активност.
По отношение на промените след изборите на този етап ми е много трудно да отговоря. Искрено се надявам да настъпят промени в посока, в която политическите субекти да седнат на една маса, да могат да водят преговори по политики, реално касаещи бъдещето на страната ни и на обществото ни, а не отново: частно партийни интереси, изпразнени от съдържание послания и в крайна сметка – нулеви политически действия.
– Очаквате ли да се сформира правителство след изборите на 2-ри април или е рано за такива прогнози?
Имаше очаквания и в рамките на този изтичащ вече парламент да се сформира редовно правителство. Очевидно, не се стигна до там. Така, че е трудно да се направи прогноза.
Надявам се, следващите избори да доведат до едно отрезвяване на участниците в политическия процес, за да можем наистина да дискутираме реални въпроси и реални решения на проблемите, които стоят в дневния ред на българското общество.
– Какво е Вашето отношение към членството на България в Шенгенското пространство?
Категорично е положително отношението ми. Единствените възможни стъпки към влизането ни в Шенген могат да бъдат направени само от редовно избрано правителство.
Що се отнася до отношението ми към Шенген, аз съм твърдо „за“. Смятам, че това свободното движение и свободата човек да определя къде, какво и как да прави, разбира се, в рамките на закона, е едно от най-големите постижения на съвременна Европа.
Шенген е част от механизмите на тази Европа, към която се стремихме толкова дълго време и е съвсем логично скоро да станем част от това пространство.
За това обаче са нужни умели политици, които да ръководят процеса, тъй като, знаете, ние отдавна сме изпълнили всички технически изисквания, но за голямо съжаление Шенген се превърна в политически въпрос.
– Благодарим Ви много за това интервю!