in

12 забележителни факта за планетата Земя, които може и да не знаете

Снимка: Pixabay

Геоложката история на Земята обхваща периода от нейното създаване, преди около 4.6 милиарда години, до днес, като науката Геология се занимава с много вълнуващи и динамични процеси, които в една или друга степен са довели живота и развитието на планетата до сегашния ѝ вид.

 

Тя е наука, която изучава при какви процеси се образуват планините, моретата, какво са вулканите, строежа на Земята, от какво са изградени минералите в скалите и още толкова много неща, които трудно могат да се поберат в една или дори в десет статии.10

  1. Нашата планета има леко сплесната форма на геоид с радиус от 6371 км.
  2. Центърът на Земята се намира на дълбочина от 6378 км.
  3. Най-старите скали, които са открити на Земята са с възраст 4 млрд. години. Най-старите запазени и до днес фрагменти от континентална земна кора имат възраст между 3.8 и 4 млрд. години. Това са гранитоидни скали с тоналитов до гранодиоритов състав.
  4. В съвременната структура на нашата планета има седем големи литосферни плочи. Това са Африканската, Евразийската, Северноамериканската, Южноамериканската, Тихоокеанската, Антрактическата и Индо-Австралийската. Към тях се добавят още осем по-малки, които имат второстепенно значение и над двадесет, които имат значително по-малки размери от всички останали.
  5. Алпите са част от Алпийския нагънат пояс, който се простира от Гибралтар до Средния Изток, където преминава в най-високата планина в света – Хималаите.
  6. Хималаите са най-младата и най-високата планинска верига на Земята. Най-високият им връх е Еверест и той се издига от долината на река Ганг на цели 8848 метра надморска височина. Хималаите се издигат с 1 см всяка година и се смята, че тяхното образуване все още не е приключило.
  7. Андийската планинска система е най-дългата планинска верига в света. Тя се простира от Антрактическия полуостров, където чрез разлом на океанското дъно се свързва с южните Анди в Патагония и продължава през Чили, Аржентина, Боливия, Перу, Колумбия, а оттам потъва в Карибско море.
  8. Океаните заемат около 71 % от повърхността на Земята и съдържат около 97 % от водата на цялата хидросфера.
  9. Морската вода се води постоянна в своята соленост, като се изключат някои малки разлики в определени райони.
  10. В историята на Земята са установени шест големи континентални заледявания и няколко по-малки. Предполага се, че най-ранното е било по време на късния архай.
  11. Учените са изчислили, че при едно понижаване на глобалната температура, дори само с 2 градуса е напълно достатъчно за да започне нова ледникова епоха.
  12. Изсичането на горите, които преработват въглерода от атмосферата чрез процеса на фотосинтеза, повишава нивото на въглероден диоксид.

По публикацията работи: Велислава Велева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/