Известният турски сеизмолог проф.д-р Наджи Гьорюр предупреди, че се увеличават рисковете за възможно силно земетресение по Северноанадолския разлом в района Мармара, към който спада мегаполисът Истанбул.
„От 23 години насам постоянно повтаряме: Подгответе Истанбул за силно земетресение, което очакваме по Северноанадолския разлом. Невъзможно е да се посочи точна дата, на която разломът може да се активизира. Но още след земетресението в Мармара през 1999 г. предупредихме, че 64 процента е вероятността от силно земетресение в период от 30 години. Оттогава минаха 23 години. Смятайте в какво положение сме. Може да е 2029 година“, каза той в предаване на телевизионния канал ТГРТ.
„Като се има предвид напрежението от тези земетресения и разломи в околностите на Мараш, предлагам басейнът на Адана и регионът Искендерун да бъдат внимателно разгледани. Освен това южната част на Мраморно море, Чанаккале и Бурса също трябва да бъдат внимателни. По същия начин полуостров Измир и околностите му… На нашите средиземноморски брегове крайбрежните зони в Анталия и Мугла трябва да бъдат внимателни. Очакваме силно земетресение в района между Ерзинджан, Бингьол и Карлъова на Северноанадолския разлом. Това е област, за която се тревожим. Според геоложките данни може да има проблеми в Хакари. Големите земетресения, които споменахме, могат да се считат за 6 и повече.“
През 1999 година в разрушителното августовско земетресение с магнитуд 7,4 по Рихтер загинаха над 17 000 души, а над 150 000 сгради бяха разрушени. Ученият коментира, че предупрежденията и призивите, негови и на колегите му, за очакваните земетресения не целят да плашат хората, а да се задействат институциите и механизмите да бъдат подготвени.
Naci Görür deprem riski olan illeri açıklayıp uyardı #NaciGörür #deprem https://t.co/bw7fNBLdmp
— Polemik Haber (@polemikhabercom) February 9, 2023
Гьорюр подчерта, че ако са били взети предвид предупрежденията за рисковете в районите на земетръсните разломи, ако са били спазвани противоземетръсните стандарти, разрушенията в Кахраманмараш, Килис, Диарбекир, Адана, Османие, Газиантеп, Шанлъурфа, Адъяман, Малатия и Хатай е можело да бъдат избегнати в известна степен, а държавата и институциите да бъдат подготвени за спасяване на хората и посрещане на щетите от природното бедствие.
По публикацията работи: Велислава Велева