Най-малко 1,75 милиона души присъстваха на тазгодишния 71-ви снежен фестивал „Юки Мацури“ в северния японски град Сапоро на остров Хокайдо. За първи път от 2020 г. събитието се проведе в традиционния си формат. Преди това, в продължение на две поредни години заради пандемията имаше само различни онлайн събития на тема „Юки Мацури“.
Тази година няколко големи скулптури от сняг и лед, включително модел на историческата сграда Хохейкан от края на 19-и век, бяха инсталирани на основното място за провеждане на „Юки Мацури“ – Одори, в центъра на Сапоро. По време на фестивала в покрайнините на града работеше и друго изложбено пространство – Сусукино. По традиция войници от Японските сили за самоотбрана, служители на кметството на Сапоро, доброволци и жители на града участваха в изработката на скулптурите. Модел на историческата сграда Хохейкан от края на 19-и век беше инсталиран на основното място за провеждане
#SPY_FAMILY news:
Anya (And Bond) got multiple snow sculptures at the annual Sapporo Snow Festival in Odori Park! pic.twitter.com/rk1FYiVVio
— Mika (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧ | SKTS & TwYr in Pinned Thread (@_mika60_) February 5, 2023
За първи път Снежният фестивал в Сапоро се провежда през 1950 г. Той започнал бързо да набира популярност и вече не било възможно да съществува само за сметка на местни ентусиасти.
Snow festival in Sapporo is pretty cool! pic.twitter.com/UCZkiaIXWu
— Funky🪄 (@magic_fsw) February 6, 2023
През 1955 г. части на Японските сили за самоотбрана за първи път са включени в правенето на снежни скулптури. Оттогава това се е превърнало в една от основните традиции на „Юки Мацури“ и хората от Сапоро специално се събират в началото на януари, за да гледат как военните започват да внасят тонове сняг и да го трупат в центъра на града.
Постепенно фестивалът придобива световна слава, а от 1974 г. започва да се провежда международно състезание между скулптори, работещи със сняг и лед. Днес „Юки Мацури“ се смята за неразделна част от културния живот на Сапоро и основното събитие на годината, привличащо милиони туристи от страната и чужбина.
По публикацията работи: Велислава Велева