Голяма Задушница през 2023 година се пада на 18 февруари (събота) – ден преди Месни заговезни и една седмица преди началото на Великденските пости. Това се счита за първата от трите големи задушници през цялата година. На този ден задължително се извършва помен на мъртвите души.
Храна, която трябва да приготвим задължително. Добре е да започнем с подготовката още от предната вечер:
Варено жито със захар е първата храна, която трябва да приготвите за Задушница, за да раздадете „за Бог да прости“.
Житото символизира Възкресението, така че подаването му на Задушница не е случайно. То също така е и символ на връзката ни със земята и предците ни, на корените ни, които не трябва да забравяме.
За приготвянето на вкусно жито трябва да го измиете добре под течаща студена вода. Най-добре ще е да го оставите да се накисне в подсолена вода за една нощ.
Традиции:
Традиционно на Задушница във всички православни храмове се отслужва заупокойна литургия.
На този ден хората посещават гробовете на своите починали близки и приятели, за да почетат паметта им, да си спомнят за тях и да се помолят за душите им.
Помен:
Поменът може да се извърши у дома, на гроба на мъртвите или в църквата. През деня се слагат общи софри. Важно е първата хапка и първата глътка вино да се поставят на земята, като те са за мъртвите. Винаги, когато се прави това, се изричат думите „Бог да прости“.
Вярва се, че ако около трапезата се появи пеперуда или друга мушица, това значи, че мъртвите души ни навестяват. По много места на трапезите винаги се оставяло по едно празно място, за да има къде да седне покойникът. Прието е също да се раздава сол и брашно, които всъщност символизират греховете на мъртвите, пише actualno.com.
Какво да сложим на трапезата:
На Голяма Задушница на трапезата на хората е добре да присъстват вино, жито и пита. Могат също да се добавят агнешко месо, бонбони, сладки, плодове, сладкиши и други храни, които мъртвите са обичал ида похапват приживе.