in

Хората се нуждаят от повече сън през зимата: Учени обясниха защо

Снимка: Pixabay

Въпреки, че хората не изпадат в хибернация (зимен сън), нови изследвания показват, че все пак, се те се нуждаят от повече спане през зимата. Става ясно, че хората изпадат в по-дълга REM фаза през зимния сезон. Според учените времето за сън се обуславя от продължителността на светлата част от денонощието

Анализът на хора, подложени на проучвания за съня, установи, че хората получават повече REM (бързо движение на очите) сън през зимата, пише Independent.

Според изследователите, ако констатациите могат да бъдат възпроизведени при хора със здрав сън, това би предоставило първо доказателство за необходимостта от адаптиране на навиците за сън към сезона – може би чрез по-ранно заспиване в по-тъмните и студени месеци.

По време на REM сън мозъчната активност се увеличава и хората могат да сънуват.

Нормалният сън започва с три етапа на не-REM сън в началото, последван от кратък период на REM сън.

Независимо дали хората се смятат за сутрешни хора или нощни сови, нашите часовници се настройват от слънцето.

Следователно, на теория, промяната на продължителността на деня и излагането на светлина в течение на годината може да повлияе на продължителността и качеството на съня.

Нови открития от изследователи, изучаващи затрудненията със съня, предполагат, че дори при градско население, което има нарушен сън, хората изпитват по-дълъг REM сън през зимата, отколкото лятото, и по-малко дълбок сън през есента.

Д-р Дитер Кунц, автор на изследването, базиран в Клиниката по сън и хрономедицина в болница St Hedwig, Германия, каза: „Вероятно едно от най-ценните постижения в човешката еволюция е почти невидимостта на сезонността на поведенческо ниво.

„В нашето проучване ние показваме, че архитектурата на човешкия сън варира значително през различните сезони при възрастно население, живеещо в градска среда.“

Въпреки че хората, участващи в проучването, са били базирани в градска среда с ниско излагане на естествена светлина и високо светлинно замърсяване – което би трябвало да повлияе на светлината, показваща сезона – учените казват, че са открили фини, но поразителни промени през сезоните.

Докато общото време на сън изглеждаше с около час по-дълго през зимата, отколкото през лятото, този резултат не се счита за статистически значим.

Въпреки това REM сънят – за който е известно, че е пряко свързан с циркадния часовник, който се влияе от променящата се светлина – е бил с 30 минути по-дълъг през зимата, отколкото през лятото.

Въпреки че изследователите признават, че тези резултати трябва да бъдат валидирани при хора без затруднения със съня, сезонните промени може да са дори по-големи при здрава популация.

Въпреки че времето за събуждане на повечето хора в момента е извън техния контрол, поради училищни или работни графици, обществото може да се възползва от адаптации, които биха позволили на хората да реагират по-ефективно на променящите се сезони, казват учените.

Междувременно лягането по-рано през зимата може да помогне за приспособяването на човешката сезонност.

Д-р Кунц каза: „Сезонността е повсеместна във всяко живо същество на тази планета.

„Въпреки че все още работим непроменено, през зимата човешката физиология се регулира надолу, с усещане за „изпразване“ през февруари или март.

„Като цяло обществата трябва да коригират навиците на съня, включително продължителността и времето спрямо сезона, или да адаптират училищните и работни графици към сезонните нужди от сън.“

В проучването екип от учени, ръководен от г-жа Айлийн Зайдлер в работната група на д-р Кунц в Медицинския университет Шарите в Берлин, набира 292 пациенти, които са били подложени на проучвания на съня, наречени полисомнографии в болница St Hedwig.

Тези проучвания се провеждат редовно върху пациенти, които изпитват проблеми, свързани със съня.

Използва се специална лаборатория, където пациентите се карат да спят естествено без будилник, като може да се следи качеството и вида на съня, както и продължителността на съня.

Изследователите казват, че въпреки че нарушенията на съня биха могли потенциално да повлияят на резултатите, това прави голяма проучвателна група, равномерно разпределена през цялата година, което позволява изследване на разликите от месец до месец.

След като бяха направени изключения за хора, приемащи медикаменти, повлияващи съня, технически грешки и за тези, които може да са прескочили първия REM етап, останаха 188 пациенти.

Повечето от техните диагнози не показват сезонен модел, но безсънието е по-често диагностицирано към края на годината.

Констатациите са публикувани в списанието Frontiers in Neuroscience.

Превод и редакция: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/