in

Интересни особености за новородените, които ги правят уникални

Снимка: Pixabay

Новородените не са умален образ на възрастния човек. Те са уникални. На пръв поглед изглеждат крехки и беззащитни, но природата им е дала сили и характер, за да оцеляват. И някои интересни особености, за които може и да не предполагате.

Новородените бебета имат повече кости.

Възрастният човек притежава 206 кости, а бебето се ражда с 300! С течение на времето те се сливат и намаляват като брой. Например черепните кости са раздалечени от фонтанелата, за да расте спокойно мозъкът, после се сливат и образуват една обща кост.

Бебетата се раждат късогледи, в началото виждат на около 30 см. Което означава, че ясно виждат само лицето на мама, когато ги е гушнала. После това се променя и стават леко далекогледи. В началото не различават цветове, виждат черно-бяло. Постепенно със съзряването на нервната система и очния апарат започват да различават цветове и детайли.

Стомахчето на новороденото е много малко, колкото лешник. Природата се е съобразила с това и в първите дни кърмата е много гъста (коластра), така че с малко количество да задоволи нуждите на бебето. Постепенно стомахът се разширява и през втората седмица вече е колкото юмручето на детето.

В началото бебетата плачат без сълзи, защото слъзните им жлези са недоразвити. Недоразвити са и потните жлези, затова малките бебета не се потят. По тази причина много лесно се претоплят, потните жлези служат за охлаждане.

Бебетата могат да плуват. 

9 месеца водата е била тяхната естествена среда, затова кърмачетата лесно се ориентират във водна среда. Има басейни за бебета, в които лесно се обучават – знаят как да задържат дъха си под вода, дори пляскат с ръце и крака.

Бебетата отслабват с 5-10% от теглото си след раждане и това е нормално.  Отслабването е за сметка на загубата на течности, която бавно се компенсира, защото новородените имат много малки стомахчета, тоест не могат да приемат много храна/течности. Обикновено през втората седмица възстановяват теглото си при раждане, понякога и по-рано.

Новороденото обича „белия“ шум. В матката то е чувало постоянно шума от движението на кръвта по кръвоносните съдове и сърдечния ритъм на майката. Затова се успокояват като се гушкат, кожа в кожа, когато чуят шума от прахосмукачката и сешоара, които наподобяват шума в матката. Любимо място е и движещата се детска количка или лека кола. Люлеенето също е нещо познато от времето на бременността от движението на майката.

Новородените деца са различни по характер и затова трудно се поддават на режим в началото. Някои огладняват на 1-2 часа, други на 3, затова в първия месец се хранят на поискване – от 6 до 10-12 пъти дневно.

Новородените са истински сънливци! Могат да спят и до 20 часа в денонощие. Истински късмет за родителите, но невинаги е така.

По публикацията работи: Велислава Велева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/