in

Колко важни са спокойствие и хармонията в живота ни? Интересни теории

Дали спокойствието е пасивен начин на съществуване? Своеобразно вцепенение за всичко, което ни се случва? Понякога изглежда притеснително и неестествено за околните. Може ли ситуацията да е драматична, а човек да запази спокойствие? Дали е черта на характера или поведение, което може да се възпитава?

Стоическо спокойствие:

„Бъдете спокойни и ведри, независимо от това, което ви поднася животът“, съветва римският философ Марк Аврелий. Звучи по-лесно да се каже, отколкото да се направи, бихте си помислили. Но всъщност стоикът Аврелий има умението да прави спокойствието да изглежда лесно постижимо. Известният труд на Аврелий „Медитации“ е свързан с „поставянето на ежедневните ни грижи и грижи в по-широка перспектива“. Като император на Рим Аврелий се сблъсква с огромен натиск, но често напомня колко кратък е животът му в сравнение с необятността на времето и колко малък е той в сравнение с целия космос

Но защо се набляга на спокойствието? Наистина ли е толкова важно да намерим мир? В стоическото мислене, изглежда, спокойствието е всичко – то е сила. Както Аврелий пише в „Медитации“: „Колкото повече човек се доближава до спокоен ум, толкова по-близо е той до силата“. Спокойствието е от съществено значение за живеенето на добър, щастлив живот. Това е така, защото обезпокоеният ум не може да взема разумни, рационални решения.
Според стоиците ние просто трябва да видим, че спокойствието е в нашия контрол. Каквото и да се случва в света, „всичко зависи от нашите преценки и интерпретации на ситуации, а не от самите ситуации“.

Бягство от технологиите: 

От мантри до звуци от тропическа гора, всички сме свикнали с основната идея за звукови пейзажи като успокояващ фон. Но, разбира се, звуците, които всеки от нас намира за успокояващи, по дефиниция са нещо лично и няма универсален саундтрак, който да насърчава спокойствието за всички, пише Vesti.bg

Изкуството на спокойствието:

По същия начин във визуалното изкуство спокойното медитативно преживяване на един зрител е интензивна психодрама за друг. „Ню Йоркър“ описва работата на шведската художничка Хилма аф Клинт като „страшно езотерична“ и резонираща с „неспокойно търсещо настроение в настоящата култура“. За други зрители нейните творби са терапевтични в своята енигматична извънземност.

Хармонията на хайку:

Традиционната форма на японската поезия хайку, която се състои от 17 срички в три реда има успокояващ ефект върху читателя. Структурата на хайку следва стриктно преброяване на сричките и насърчава поета да се съсредоточи върху един образ или момент, което само по себе си има медитативен ефект. Използването на природни изображения в хайку също предизвиква усещане за спокойствие и мир. Краткостта и простотата на хайку позволява на читателя да съзерцава и обмисля значението и образите, без да се чувства претоварен от прекалена „бъбривост“.

Намерете своя поток:

Някои гледат на спокойствието с подозрение. Да си спокоен не трябва да се равнява на пасивност или безчувственост. Когато сме погълнати от нещо, което обичаме можем да изпаднем в почти транс състояние на спокойствие, хипнотизирани от това, което правим. Потапянето в природата или определена дейност ни кара да се съсредоточим върху това, което е пред нас, освобождавайки умовете си от други неща.

По публикацията работи: Велислава Велева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/