Някога чудили ли сте се какво би било да гледате как слънцето залязва на друга планета? Излязоха ослепителни кадри, уловили зашеметяващия спектакъл на Марс. Това е първият път, когато слънчевите лъчи се виждат толкова ясно на Червената планета.
Кадрите са заснети от ветерана марсоход на НАСА Curiosity, който кацна на съседната ни планета през 2012 г., пише Daily Mail.
Марсианските залези обикновено са доста по-мрачни от тези на Земята, но този е особено привличащ вниманието, защото показва лъчи светлина, осветяващи група облаци, докато слънцето пада над хоризонта.
Слънчевите лъчи, които също са известни като крепускуларни лъчи от латинската дума за „здрач“, бяха уловени на 2 февруари, докато Curiosity извършваше най-новото си проучване на сумрачните облаци.
Облаците на изображението са специални, защото са на много по-висока надморска височина от обикновено и където е изключително студено, което означава, че вероятно са от въглероден диоксид или сух лед.
Повечето облаци на Марс се носят на не повече от 37 мили (60 километра) над повърхността на планетата и се състоят от воден лед.
Докато облачното проучване на Curiosity за 2021 г. включваше използването на неговите черно-бели навигационни камери, сега разполагаме с цветни изображения на марсохода (Mastcam).
Разликата е, че черно-белите камери дадоха на учените шанс да проучат структурата на облака, докато се движи, докато цветната им позволява да видят как частиците на облака растат с течение на времето.
Това ново облачно проучване започна през януари и ще приключи в средата на март.
Марсианските слънчеви лъчи обаче не са единственото зрелище, което Curiosity засне наскоро.
Той също така щракна набор от цветни облаци с форма на перо на 27 януари.
Изображението показва, че те придобиват вид, подобен на дъга, защото са били осветени от слънчева светлина в процес, известен като преливане.
Превод и редакция: Пламена Сутева