Лилиан Матюс-Холинс и Линда Матюс-Уилсън са сред първите двойки сиамски близнаци в съвременната история, които биват разделени и оцеляват. Те сега са на 67 години и се появяват с естествено раждане в провинциалния район на Мисисипи.
Те стават част от медицинската история през 1955 г., а в наши дни двете споделят с американските медии за извървения път. Тогава все още не се използва ултразвук, а родителите на Лилиан и Линда, които вече имат шест деца, мислят, че знаят какво да очакват, пише TODAY.com
Едва когато майка им започва да настоява, нейният лекар разбира, че нещо не е наред. Оказва се, че жената е бременна с две момиченца, които са свързани от гръдната кост до пъпа и имат общ черен дроб. На около пет седмици Лилиан и Линда биват успешно разделени. Шансовете и двете новородени да оцелеят са били „вероятно нулеви“, признава Линда.
Conjoined Twins Separated in 1955 Open Up About Being First to Ever ‘Survive and Thrive’ Surgery https://t.co/QYT3Qvz5py
— People (@people) March 3, 2023
В съвместното си интервю от началото на март 2023 г. Линда и Лилиан, и двете учителки, се държат за ръце и взаимно довършват изреченията си. Те споделят, че намират утеха във физическата близост.
„Това е съвсем естествено, разбирате ли?“, споделя Линда. „Може да преминаваме през нещо и просто да се смеем и да си говорим.“ „О, боже, половината от времето прекарваме в смях“, признава Лилиан. Заедно Линда и Лилиан имат общо седем деца и 16 внуци. Преди десетилетия обаче Лилиан преживява опустошителна загуба, която Линда усеща още преди да ѝ съобщят. „Това вероятно беше един от най-трудните моменти“, разказва още Линда.
Оптимистичната тенденция при разделянето на сиамски близнаци в САЩ продължава. През януари 2023 г. Ейми Лин и Джейми Лин от Сагино, Тексас, биват успешно разделени в Детския медицински център Кук във Форт Уърт, Тексас. Процедурата продължва 11 часа и в нея участват 25 медицински специалисти. Ейми и Джейми, подобно на близнаците Матюс, се раждат с един и същ черен дроб. Приблизително 70% от сиамските близнаци са от женски пол и повечето са мъртвородени, според данни от Детската болница във Филаделфия.
По публикацията работи: Велислава Велева