in

Районен прокурор пред медия „Нова Варна“: Има ли осъдени за купуване на гласове в морската столица?

Колаж: Редакция "Нова Варна"

Прокурорът във варненската Районна прокуратура Станислава Бакалова отговори специално за медия „Нова Варна“ на въпроси, относно постъпили сигнали за  изборни нарушения в морската столица, както на последния вот, така и на предстоящия. Ето какво каза тя:

– Има ли осъдени за купуване на гласове след последните избори?

Не. Няма осъдени лица за купуване на гласове.

– А имаше ли образувани досъдебни производства за този вид престъпления?

За предходните избори са образувани около 9 досъдебни производства. Една част от тях са прекратени, а по останалите все още се извършват процесуално-следствени действия.

– Какви бяха най-масовите сигнали за изборни нарушения, които постъпваха в Районна прокуратура на последните избори?

Държа да уточня, че в повечето случаи сигналите са, бих казала, анонимни. Те пристигат на електронната поща, като са посочени имена и телефон за обратна връзка, но при опит да се осъществи такава, никой не отговаря. В този смисъл ги определям като анонимни.

Що се отнася до естеството на сигналите, обикновено са за купуване на гласове или за това, че някой на определено място държи у себе си избирателни списъци. Това бяха най-масовите сигнали на последните избори.

– А има ли към настоящия момент образувани досъдебни производства за опити за купуване на гласове за предстоящите избори на 2 април?

Не, няма образувани досъдебни производства. Извършени са няколко предварителни проверки, но са приключили на етап проверка, не се стигна до образуване на производства, но нямам право да разгласявам подробности за естеството на тези проверки.

– Наблюдава ли се увеличение на битовата престъпност във Варненска област през последните месеци?

Информацията, която мога да Ви предоставя е всъщност за миналата година. За последните месеци нямаме такава статистическа информация все още. В Районна прокуратура – Варна тя се обобщава година за година.

За 2022 година има увеличение на битовата престъпност. Увеличен е броя на кражбите под всякаква форма и на посегателствата над МПС.

– Какви мерки могат да се предприемат от Районна прокуратура за ограничаване на престъпленията?

Що се отнася до нашите правомощия, бихме могли да положим усилия за максимално съкращаване на времето за разследване и за по-бързото реализиране на наказателната отговорност, когато имаме разкрит извършител.

Работата на Прокуратурата е функция на работата на МВР и на останалите институции, с които си взаимодействаме.

Това, което наблюдаващите прокурори биха могли да направят е да изискат от разследващите органи по-бързо приключване на досъдебните производства, за да се ангажира в по-кратки срокове наказателната отговорност на извършителите. Съответно, по този начин да се постигат по-успешно целите на генералната превенция на наказанията.

– Благодарим Ви за този разговор.

Публикувано от Венета Николова

Магистър по „Публична комуникация“ от ФЖМК към СУ „Св. Климент Охридски“. Варненка, майка на едно дете, работила в сферата на връзките с обществеността (PR).