Наближава времето от годината, в което се налага да мръднем стрелките на часовника. Официално смяната на времето идва на 26 март в 3:00 часа през нощта, когато времето минава с един час напред. Така от 3:00 часа автоматично минаваме към 4:00 часа, пропускайки един час. Това означава и, че ще спим с един час по-малко. Известно е, че при смяната на времето, повечето хора изпитват известен дискомфорт. Оказва се, че има някои храни, на които можем да наблегнем около смяната на времето, за да се чувстваме една идея по-добре покрай промяната
Мелатонинът е свързан с хормона на щастието серотонин, който ние трябва да си го създадем през деня – с повече положителна емоция, с повече природни храни – например зрялото сирене, което съдържа триптофан, черен шоколад и много слънце и витамин Д. Това каза д-р Радослав Тошков, специалист по функционална медицина, в коментар по темата как влияе върху качеството на съня смяната на зимно с лятно часово време, цитиран от „Фокус“.
„Смяната на времето има два аспекта – единият е икономически, другият е чисто физиологичен. Важното е, че по втория аспект това съвпада с пролетното равноденствие. Слънцето огрява равномерно двете полукълба и очакваме денят и нощта да се уравнят, като във физиологичен аспект това е свързано с очакваната пролет и ако зимата е била тежък сезон с промяна в навици и начин на живот, тялото започва една естествена нагласа. При някои пациенти може да има по-изявена умора, т. нар. „пролетна умора“, промяната в хранителните навици и нуждата от повече слънце“, каза д-р Тошков и добави:
„Самото тяло си иска промените и иска да му помогнем. Нещо, което го показват и традициите ни – като спазването на постите преди Великден, но генерално хората започнаха да обръщат внимание да детоксикират тялото си именно в този период“.
„Хората имат нужда да срещат повече слънце. Съветвам да излизат повече навън. Да се суплементира витамин Д, чрез добавки, тъй като все още не можем да имаме 30-40 мин на ден под слънцето, както и да се взимат пробиотици“, допълни още той.
По думите му, винаги, когато се говори за смяната на часовото време трябва да се обърне внимание на двата ключови хормона – серотонин и мелатонин, които имат значение за съня. Винаги има период на адаптация при съня, когато човек още не е готов да се събуди. Това може да трае седмица или 10 дни. В този период се подпомага организъм с мелатонин.
„Мелатонинът е свързан с хормона на щастието серотонин, който и ние трябва да си го създадем през деня – с повече положителна емоция, с повече природни храни – например зрялото сирене, което съдържа триптофан, черен шоколад и много слънце и витамин Д. Това са свързаности, които се изпитват върху функционалността ни през деня, а след това – и върху съня ни.
Активните хора са по-балансирани и не усещат смяната на времето, за разлика от тези, които са пасивни и работят в затворени помещения“, уточни д-р Тошков.
По публикацията работи: Пламена Сутева