По-рано днес Ви съобщихме за плъзнал в социалните мрежи клип на багер, който преди броени часове е заснет да руши стени, които варненци смятат за антични. РИМ – Варна излезе със становище във връзка с публикувания видеоклип
Ето каква информация изпратиха от Регионален Исторически музей – Варна за медиите:
„РИМ – Варна оповестява становище относно клип, в който „багер разрушава стена / зид в археологически обект“ зад сградата на Научно-технически съюз (ул. „Цариброд“ 30) в ААР „Одесос“.
Багер в центъра на града руши стена, която варненци смятат за част от античния Одесос (ВИДЕО)
Археологическият обект е проучен за първи път през далечната 1982 г. с научен ръководител Михаил Лазаров; проучването е във връзка със строежа на сградата на НТС (Научно-технически съюзи); след проучването, централната и източната половина на парцела е покрита с пясък според изискванията на тогавашните разпоредби и в продължение на десетилетия е действащ паркинг.
Във връзка с инвестиционно намерение на последния собственик, през пролетта на 2021 г. бяха направени спасителни археологически разкопки в парцела;
– основните резултати са някои от вече известните от 1982 г., но също така структурата (и нова, по-прецизна датировка) на южната крепостна стена на Одесос; централния и части от южния кораби на раннохристиянска базилика; част от римска вила с басейн.
Една от запазените стени е от османския период (ограда на съществуващата до 50-те години на ХХ в. на това място джамия с училище).
Обектът е приет с протокол на експертна комисия от май 2021 г. и одобрен със заповед на министъра на културата; комисията освобождава обекта за проектиране с препоръка за запазване на всички антични градежи и демонтиране на стената от османския период.
Проектната документация е за изграждане на сграда, в чиито приземен етаж се запазват античните структури. На последните се извършват на реставрационно-консервационни действия. Приземния етаж ще функционира като покрит музей с осигурен достъп за посетители, информационни табели и др.
Описаното в последните изречения е съгласувано с Националния институт за културно наследство при МК София (т.е., инвеститора притежава необходимите документи съгласно Закона за културно наследство) .
доцент, д-р Валери Йотов (проучвател на обекта)“