Точно в 3 часа, в нощта между 25 и 26 март, се наложи отново да направим преход от зимно на лятно часово време. Това ни лиши от един час сън, но пък ни дава и час светлина повече всяка вечер. Със сигурност промяната ни се е отразила още през първия работен ден от новата седмица. На организма му е необходимо определено време, за да свикне, но експерт посочи, че все пак има някои трикове, от които можем да се възползваме, за да свикнем една идея по-бързо
„Всяка смяна на времето влияе на изградения от организма навик за ставане. Налага се да свикваме около седмица с новия ритъм“. Това каза в ефира на bTV доц. д-р Красимир Ранков, който е консултант по медицина на съня.
Този уикенд преминахме на лятно часово време, което взима час от съня ни, но дава час светлина повече вечер.
Има обаче някои трикове, които да помогнат за по-бързо свикване с промяната.
„Може да ползваме по-изобилна светлина сутрин. Каквито лампи има вкъщи, всичко да се включи. Дори можем, когато закусваме и пием кафе почти да насочим настолна лампа към очите си, защото ярката светлина ще се противопостави на производството на мелатонин от мозъка, който е хормонът на съня. Това ще ни ободри малко повече. Може да пробваме и с хладни процедури сутрин – кратък хладък душ и може би от ободряващите напитки, които човек ползваме сутрин като кафе или чай за една седмица при смяна на времето можем леко да увеличи дозата“, обясни експертът.
Той добави, че именно около 7 дни са ни нужни, за да свикнем с новото време.
Доц. Ранков каза, че ако се премине само на едно време то може да е зимното, защото е и астрономическото. Но има дискусия по темата и вероятно ще трябва сериозно да се обсъди.
По публикацията работи: Пламена Сутева