Изследователи от университета на Сао Пауло в Бразилия използват изкуствен интелект и социалната платформа Туитър, за да създадат модели за прогнозиране на депресия и тревожност.
Те от своя страна могат в бъдеще да помогнат за разкриване на тези състояния преди поставяне на клинична диагноза. За това съобщи електронното издание „Медикъл Експрес“.
Първият елемент от проучването е конструиране на база данни, наречена „СетемброБР“. Тя съдържа информация от анализ на текстове на португалски език и на мрежа от връзки, включваща 3900 потребители на Туитър, които преди изследването са заявили, че са били диагностицирани или лекувани за проблеми с психичното здраве. В базата са включени всички публикации на тези потребители или общо около 47 милиона кратки текстови съобщения.
Scientists create model to predict #depression and #anxiety using #AI and #Twitter that they contend could provide signs of these disorders before clinical diagnosis. https://t.co/dIDdQRnw3t #socialmedia #NLP #mentalhealth #deeplearning #teenmentalhealth #ArtificialIntelligence
— Greg Slabodkin (@Slabodkin) April 10, 2023
Първо събрахме ръчно публикациите, анализирахме туитовете на около 19 000 души, равняващи се на населението на село или малък град. След това използвахме две групи бази данни – на хора, диагностицирани с психични проблеми и на случайно подбрана контролна група“, каза ръководителят на изследването Ивандре Парабони, преподавател в Колежа по изкуства, науки и хуманитарни специалности в университета на Сао Пауло.
В изследването са събрани и анализирани туитове на приятели и последователи на участниците. „Тези хора се привличат един другиго. Те имат общи интереси“, каза Парабони, който е и изследовател в Центъра за изкуствен интелект.
Вторият етап от изследването все още е в ход, но вече има предварителни резултати. Според тях е възможно да се предвиди дали човек е склонен да развие депресия, само въз основа на приятелите и последователите му в социалните мрежи, без да се анализира съдържанието на личните му публикации.
Предишни изследвания са установили, че проблемите в психичното здраве често намират отражение в езика, използван от болните. Повечето от тези проучвания анализират текстове на английски език.
По публикацията работи: Велислава Велева