Много хора се стремят към столетие и младост. За целта се придържат към определени диети и водят здравословен начин на живот, някои дори прибягват към медицински процедури, само и само да останат млади за по-дълго време. Това са всеобщо приетите начини за постигане на тази цел. Наскоро обаче, учени откриха, че ключът към столетието и достигането до заветните 100 години, се крие в съвсем различно нещо
Според данните един от ключовете е богатият ни опит в борбата с инфекциите. Изследователите, които са анализирали ДНК на седем столетници, са установили, че всички те имат една обща черта – борили са се с много микроби и вируси през дългия си живот, съобщава Здравето.
Те са имали голям брой В-клетки – имунни клетки и антитела, необходими за борба със заразите.
Учените геронтолози се опитват да разберат дали ключът е в заразяването и преборването на инфекциите, или столетниците просто са генетично по-силни в имунната област.
Водещият автор на изследването Паола Себастиани, биостатистик в университета Тъфтс в Бостън, казва, че имунните профили на столетниците сочат “дълга история на излагане на инфекции и способност да се възстановяват от тях”.
“Смятаме, че столетниците имат защитни фактори, които им позволяват да преживеят испанския грип, COVID-19 и други“, отбелязва тя.
В изследването, в което участват и учени от Бостънския университет, са разгледани кръвни проби от седем души на възраст между 100 и 119 години.
Екипът изолира важна част от имунната система на участниците: периферни мононуклеарни кръвни клетки (PBMC) – вид имунни клетки, които се произвеждат от костния мозък.
След това изследователите подлагат тези имунни клетки на серия от тестове, като ги сравняват с кръвни проби от двама по-млади участници, които не са дълголетници, нито пък са имали столетници в семейната си история.
Екипът забелязва голяма промяна в състава на имунните клетки на столетниците: значително повече В-клетки, отколкото Т-клетки, което показва, че имунната им система е натрупала десетилетия труден опит в борбата с естествените инфекции и заразите от околната среда.
“Столетниците притежават уникални, високофункционални имунни системи, които успешно са се адаптирали към множество инфекции”, се казва в заключението на изследването, “което им позволява да постигнат изключително дълголетие”.
По публикацията работи: Пламена Сутева