Откритието е направено от археолози, работещи в Саудитска Арабия и Йордания. Въпросните мегаструктури са служели като капани за диви животни, за да могат хората да осигуряват прехраната си
Археолози, работещи в Саудитска Арабия и Йордания, твърдят, че са открили най-старите известни архитектурни планове, съобщава Си Ен Ен.
Според ново проучване, публикувано в сряда в научното списание PLOS One, „изключително прецизните изображения“, гравирани върху каменни плочи, описват огромни структури, използвани за вкарване на диви животни, като например газели, в заграждения, където да бъдат избивани цели стада.
Ловните капани от каменната епоха датират отпреди около 9000 години и са известни като „змейове“ заради формата, която образуват. Древните капани са открити за пръв път в пустините на Близкия изток през 20-те години на ХХ век от пилоти на самолети, които забелязали поразителните форми в пейзажа.
Дългите сходящи се стени, дълги от стотици метри до 5 километра, насочват животните към голяма заградена площ, която е заобиколена от множество ями, дълбоки до 4 метра. Някои от „пустинните змейове“ са били най-големите постройки, изграждани в човешката история по времето на построяването им.
„Тези структури са толкова големи. Когато си на терен в полето, е трудно да разбереш как са построени, какво е разположението и формата им“, казва археологът Ваел Абу Азизех, ръководител на офиса за Йерусалим/Палестинските територии във Френския институт за Близкия изток и съавтор на изследването.
Точните рисунки на масивите предполагат, че хората, които са строили и използвали капаните, са имали напреднали и сложни познания за възприеманото пространство и са били в състояние да обработват сложна пространствена информация.
„От гледна точка на когнитивното развитие това е доста, доста удивително“, казва Абу Азизех.
Единственото изключение е преоразмереното изображение на дълбоките ями – кръговете върху камъните – към които животните са били насочвани, преди да бъдат заклани. Абу Азизех каза, че те едва биха се виждали, ако са възпроизведени в мащаб, а преувеличеният размер може да е представлявал важността на ямите като място, където животните действително са били убивани.
Превод и редакция: Пламена Сутева