in

Педиатър обясни какво да направим ако детето ни има кърлеж, а нямаме достъп до медицинска помощ

Снимка: Pixabay

Сезонът на кърлежите дойде. Тези малки паразитни насекоми се вкопчват в човешкото тяло, избирайки най-незабележими места. Затова е добре да огледаме добре тялото на детето си, след разходки в природата. Кърлежът трябва да се махне в рамките на 24 часа след ухапването, тъй като след това има опасност от зараза със заболяване. В такъв случай винаги най-добрият избор е помощ от медик, но когато това не е възможно, има някои неща, които можем да напраим сами, за да предпазим детето си след ухапването.

Когато забележите кърлеж, най-неприятното е, че ухапването е безболезнено и се установява по-късно. Това каза педиатърът д-р Рада Маркова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя обясни, че много често кърлежът остава незабележим, тъй като полазва по скрити места, за да остане за по-дълго време неоткриваем.

„След разходка в парка, е добре да съблечем детето и да го огледаме. Добре е при разходка да използваме по-светли дрехи, на които кърлежите са по-видими и да разгледаме по-добре гънките по тялото – под мишници, зад ушите. Могат да бъдат във всяка част на детското тяло“, обясни педиатърът.

Тя обясни, че хоботчето на паразита се забива в тялото и самото тяло на кърлежа остава над кожата, така че той остава видим и не би трябвало да се обърка с бенка.

„След като бъде установен от родител, трябва да се запази спокойствие“, каза д-р Маркова.

Тя обясни, че ако има възможност да се потърси лекарска помощ, това трябва да се направи и трябва да стане по възможност в рамките на 24 часа – това е периодът, в който се смята, че не може да се предаде зараза.

Но ако се намираме сред природата, трябва да решим въпроса сами.

„Ако нямате възможност за медицинска помощ, има специални приспособления, с които тялото може да бъде извадено“, каза медикът.

Може да се използва марля с нервнопаралитичен спрей, след което с т.нар. „кози крак“ и с леко загребване и завъртане тялото може да се махне, без да бъде разкъсано, обясни д-р Маркова и допълни, че след това мястото трябва да се обработи с йодасепт и да се наблюдава самото място на ухапването за локални последици – оток, зачервяване, болки и за симптоми – най-често температура, втрисане, мускулни болки.

Кърлежът може да се занесе за изследване и е добре да бъде изследван – в РЗИ при центъра по заразни и паразитни болести.

Даването на медикаменти като антибиотици става само след предписание на доктор и когато има множество кърлежи по тялото, или кърлежът е престоял повече от 3-5 дни.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/