in

Има ли бум на ухапванията от кърлежи във Варна?

Снимка: Pixabay.com

Какви са рисковете при ухапване, разказват лекари специалисти, както и нужно ли е да се приемат антибиотици или да се прилагат ваксини след среща от близо с кърлеж?

50 души са ухапани от кърлежи през последната седмица във Варна, с което се запазва нивото от предходната седмица. Това съобщиха от РЗИ-Варна за нашата медия. Високите нива се дължат на това, че има множество валежи, при които кърлежите са по-активни.

Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), потвърди, че при влажно време кърлежите са по-активни. Те изчезват при много студено и много горещо време, уточни епидемиологът.

След ухапване е важно паразитът бързо да бъде изваден. Обикновено това може да стане с пинсета, ако се случи 1 -2 часа след ухапването. Ако не може да излезе с пинсета, най-добре е да се потърси лекарска помощ, уточни проф. Христова.

При децата не се бие ваксина срещу тетанус при ухапване от кърлеж, защото те са имунизирани скоро и имат защита. При възрастните също не се налага ваксинация, ако са реваксинирани на време, в противен случай се слага ваксина, обясни директорът на НЦЗПБ.

Антибиотик пък се препоръчва само ако е сигурно, че кърлежът носи зараза и при сринат имунитет.

Публикувано от Венета Николова

Магистър по „Публична комуникация“ от ФЖМК към СУ „Св. Климент Охридски“. Варненка, майка на едно дете, работила в сферата на връзките с обществеността (PR).