Медицинските центрове вече отчитат ръст на най-различни инциденти по морето и в планината. Оказва се, че масово туристите подценяват и рисковете през лятото. Медици обясниха как трябва да действаме след настъпил инцидент и как можем да се предпазим
Спасителите отчитат все повече случи на изгубени туристи, травми, инциденти със змии, ужилвания или отравяния от гъби. По морето пък – удавяния, хранителни натравяния, ужилвания и топлинни удари са сред най-честите опасности на плажа, съобщава Нова телевизия след своя проверка.
Голяма част от инцидентите по морето са породени и от високите температури, особено при хора със сърдечно-съдови проблем. А в комбинация с алкохол – рискът може и да е фатален, разказват спешни медици.
„Субективното усещане е за едно сърцебиене, световъртеж, притъмняване пред очите и много често съпроводено със загуба на съзнанието и колапс“, обяснява медик.
Но как да действаме при инцидент заради жегите? Това обясни д-р Румен Гоцев от столичната Спешна помощ.
„Необходимо е пациентът да бъде поставен в хоризонтално положение. По възможност да бъде оставен на сянка, да се избягват мазнините в по-големи количества, да се консумират по-леки храни, да се избягва газираното и кофеина“, обяснява медикът.
През последните седмици растат и случаите на чревни инфекции, а кабинетите на гастроентеролозите са препълнени с пациенти със стомашни проблеми.
„Коремна болка, гадене, повръщане, чести изхождания, понякога с температура. Това са основните симптоми. В 75% от случаите причината е вирус. Лятото благоприятства за развитието на тези инфекции, във връзка със струпването на много хора на едно място и повишаването на температурите“, посочва гастроентеролог.
Добре е да се ядат храни, богати на пробиотици, като кисело мляко и извара, както и цитрусовите плодове, казват експертите.
Дрематолог посочва, че зачестяват случаите на изгаряния от слънцето, алергични реакции, ухапвания от комари и кърлежи.
По публикацията работи: Пламена Сутева